Nasz top 10: Najlepsze seriale grudnia 2019 roku

"Mr. Robot" (Fot. USA Network)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

8. Work in Progress (nowość na liście)

najlepsze seriale 2019

"Work in Progress" (Fot. Showtime)

W grudniu zobaczyliśmy połowę z ośmiu odcinków nowego serialu Showtime (w Polsce na HBO GO) i okazał się on jedną z milszych zimowych niespodzianek. Niby po prostu kolejny niszowy komediodramat z pogubioną postacią w centrum wydarzeń, ale "Work in Progress" wyróżnia się i to nie tylko tym, że jest queerowe jak mało który serial nawet współcześnie.

Opowieść o Abby (świetna Abby McEnany), lesbijce z poważnymi zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi i planem popełnienia samobójstwa, chociaż w dużej mierze skupia się na świeżym związku bohaterki ze znacznie młodszym transmężczyzną, Chrisem, wciąga przede wszystkim czarnym humorem, który przekracza wszelkie klasyfikacje płciowe, seksualne i wiekowe. Już otwierająca pilotowy odcinek scena w gabinecie psychoterapeutki jest tak śmieszno-ponura, że urzeka natychmiast, jeśli tylko lubi się tego typu dowcip i klimat.

Kibicując, by Abby postanowiła się jednak nie zabijać w wyznaczonym dniu, przede wszystkim poświęcamy uwagę jej codziennym sprawom, relacjom z bliskimi, niby zwykłemu życiu, które dla kogoś z takimi neurozami i ryzykiem dyskryminacji jest naprawdę wyzwaniem – a i tak przynosi sporo większych i mniejszych dobrych chwil. Może trochę tu jeszcze brakuje pogłębionego napisania drugiego planu (zwłaszcza Chrisa), ale błyskotliwy scenariusz, często wręcz cudownie absurdalny (Julia Sweeney!), zdecydowanie wyrównuje drobne braki. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA