"Spisek przeciwko Ameryce" – zwiastun serialu HBO. David Simon pyta, co gdyby faszyści rządzili Ameryką

"Spisek przeciwko Ameryce" (Fot. HBO)

0

Tej wiosny HBO pokaże "Spisek przeciwko Ameryce", czyli historię alternatywną według twórcy "The Wire". Zobaczcie zwiastun serialu, w którym pojawia się niebezpieczny polityk.

Poprzedniej wiosny zachwycaliśmy się brytyjskim serialem "Rok za rokiem", w którym Emma Thompson grała populistyczną premier, a teraz HBO pokaże "Spisek przeciwko Ameryce", historię podobną tematycznie, choć odległą historycznie i geograficznie.

Spisek przeciwko Ameryce – zwiastun serialu HBO

6-odcinkowy miniserial autorstwa Davida Simona i Eda Burnsa ("The Wire", "Generation Kill") to adaptacja powieści Philipa Rotha. Zobaczymy w nim alternatywną wersję historii Ameryki opowiedzianą z perspektywy robotniczej, żydowskiej rodziny z New Jersey. Jej członkowie są świadkami politycznego sukcesu Charlesa Lindbergha, bohaterskiego lotnika i ksenofobicznego populisty, który zostaje nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych w czasie II wojny światowej, po tym jak Franklin D. Roosevelt przegrywa wybory w 1940 roku. Pod jego wpływem naród zwraca się w stronę faszyzmu.

W zwiastunie widzimy, jak Lindbergh porywa tłumy, mówiąc, że udział Ameryki w wojnie z Hitlerem jest niepotrzebny i że to Żydzi popychają cały kraj do wojny. "Gdziekolwiek się nie udaje, Hitler bije i strzela do Żydów. Mogą nadejść czasy, kiedy przybędzie tu, do Ameryki, żeby bić i strzelać do nas. Co wtedy zrobi nasz prezydent?" – pyta w zwiastunie ojciec żydowskiej rodziny (Morgan Spector, "Homeland"). Tymczasem rabin grany przez Johna Turturro ("Długa noc") przyjmuje zupełnie inne stanowisko, decydując się wesprzeć kontrowersyjnego polityka.

W obsadzie serialu "Spisek przeciwko Ameryce" znajdują się: Zoe Kazan ("Kroniki Times Square") jako Elizabeth "Bess" Levin, matka i żona, która stara się chronić swoją rodzinę w obliczu radykalizacji życia politycznego; Morgan Spector jako Herman Levin, jej dumny, nieznoszący sprzeciwu mąż, który pracuje jako agent ubezpieczeniowy; Winona Ryder ("Stranger Things") jako Evelyn Finkel, niezamężna starsza siostra Bess, która poświęciła najlepsze lata, by opiekować się niedołężną matką i bardzo chce rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu; a także John Turturro jako rabin Lionel Bengelsdorf, polityczny konserwatysta, który niedawno przeprowadził się z Charleston w Karolinie Południowej i wykorzystuje okazję, by objąć prominentne stanowisko w przyszłym rządzie Lindbergha.

Mniejsze role grają Anthony Boyle ("Harry Potter i przeklęte dziecko"), Azhy Robertson ("Historia małżeńska"), Caleb Malis ("Blood Widow"), David Krumholtz ("Kroniki Times Square"), Michael Kostroff ("Arcyoszust") i Jacob Laval ("Team Marco").

Spisek przeciwko Ameryce od 17 marca w HBO