12 świetnych seriali, które nie miały premiery w Polsce

Fot. Hulu/Disney+/FX

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Ramy

Ramy serial

"Ramy" (Fot. Hulu)

Świetna niszowa produkcja, która w Polsce przeszła prawie niezauważona. I trudni się dziwić, skoro seriali Hulu nam platformy skąpią (chociaż zdarzają się miłe wyjątki). "Ramy" tymczasem miałby dużo szanse trafić w gust fanów kameralnych, mądrych komediodramatów, których seans pozwala nieco poszerzyć perspektywę patrzenia na świat.

Serial, który stworzyli Ramy Youssef (grający także tytułową rolę), Ari Katcher i Ryan Welch, to skłaniająca do empatii opowieść o egipskich muzułmanach w New Jersey. Splatają się tu nowoczesność amerykańskiego życia zachęcającego do ulegania pokusom oraz tradycyjna religijność wpajana przez rodziców wychowywanemu już w Stanach pokoleniu.

Ogromną zaletą jest poświecenie uwagi postaciom z dalszego planu. Świetnie wypada matka Ramy'ego, pozbawiona zajęcia, odkąd dzieci są dorosłe (odcinek "Ne Me Quitte Pas"). Gra ją Hiam Abbass, co powinno stanowić wystarczającą rekomendację, ale warto podkreślić, że bardzo dobrze wypada też wątek siostry Ramy'ego, zbuntowanej wobec islamskich nakazów nastolatki. No i jest przyjaciel głównego bohatera, cierpiący na dysforię mięśniową Steve, który przekracza stereotypy portretowania osób niepełnosprawnych w popkulturze.

Ramy gubi się w sprzecznych wymogach, szuka swojej drogi, rozważając, jak ma żyć trzydziestoletni, lubiący zabawę muzułmanin w Ameryce XXI wieku, ale też jak żyć powinien, by nie stracić w oczu głębszych sensów. Oglądamy więc dylematy głównego bohatera oraz jego uwikłanie w różne relacje. W grę wchodzą też uprzedzenia, głównie te, którego doszły do głosu po 11 września (tu fantastyczny odcinek "Strawberries"). Mądra, zostająca w pamięci, opowieść, na której 2. sezon bardzo czekamy. Mając nadzieję, że w kraju doczekamy się póki co serii pierwszej. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
REKLAMA