Nasz top 10: Najlepsze seriale marca 2020 roku

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

1. Spisek przeciwko Ameryce (nowość na liście)

najlepsze seriale 2020

"Spisek przeciwko Ameryce" (Fot. HBO)

Seriale Davida Simona ("The Wire", "Treme", "Kroniki Times Square" i nie tylko) są właściwie zawsze wyśmienite i "Spisek przeciwko Ameryce" nie stanowi wyjątku. Miniserial o żydowskiej rodzinie żyjącej w skręcających w kierunku faszyzmu Stanach Zjednoczonych w czasie II wojny światowej to nie tylko interesująca historia alternatywna. To coś bardzo nam bliskiego – wystarczy się rozejrzeć, jakich polityków świat wybierał w ostatnich latach i jak reagują oni w sytuacji kryzysowej.

"Spisek przeciwko Ameryce" śmiało można nazwać alegorią naszej rzeczywistości. Można też, a nawet trzeba go docenić za to wszystko, za co zwykle docenia się najlepsze seriale: porządnie napisany scenariusz, stworzenie realistycznego świata i postaci z krwi i kości, kreacje aktorskie godne nagród Emmy i wyjątkowy klimat. Produkcja HBO to serialowa pierwsza liga. To też kolejny dowód na to, że twórca "The Wire" rzeczywiście jest Charlesem Dickensem naszych czasów.

Choć mamy tu do czynienia z alternatywną rzeczywistością, ani przez sekundę nie ma wrażenia sztuczności. Serialowa rodzina Levinów funkcjonuje w światku dość małym, ale barwnym, żywym i tak skonstruowanym, abyśmy mieli wrażenie, że mamy do czynienia z panoramą społeczną. A polityczne spory, prowadzone przez bohaterów przy każdej możliwej okazji, aż za bardzo przypominają nasze dzisiejsze. Zwłaszcza teraz, kiedy okazało się, że historia jednak się nie skończyła, a decyzje rządzących mogą bezpośrednio wpływać na naszą codzienność. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10