10 seriali z wyrazistymi kobietami, które warto oglądać

Fot. AMC/FX/CBS

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Od "Unorthodox", poprzez "Mrs. America", "Obsesję Eve" i "Sprawę idealną", aż po "Better Call Saul" – seriale ostatnio stoją świetnymi postaciami kobiecymi. Oto dziesiątka, którą warto teraz oglądać.

Unorthodox

seriale wyraziste kobiety

"Unorthodox" (Fot. Netflix)

Miniserial Netfliksa, częściowo oparty na wspomnieniowej książce Deborah Feldman, okazał się hitem, na co niewątpliwie wpłynęły sprawna realizacja, trzymanie w napięciu, przeplatanie płaszczyzn czasowych oraz szansa poznania zadziwiającej chasydzkiej społeczności – niezmiennej, opresyjnej wobec kobiet, skrajnie zrytualizowanej. A to wszystko w sercu nowoczesnego i wielokulturowego Nowego Jorku.

Przede wszystkim jednak, gdy minie zaskoczenie ortodoksyjnymi zwyczajami i przerażenie tym, co spotyka przeznaczone do rodzenia żony, które mają zapewnić "odbudowanie narodu", przy "Unorthodox" trzyma widzów historia głównej bohaterki. Esty (rewelacyjna Shira Haas) ucieka od męża do Berlina, gdzie próbuje zacząć nowe życie, zrealizować muzyczną pasję i nauczyć się codziennych czynności, które jej rówieśnikom przychodzą naturalnie.

Esty przy pozornej delikatności ma w sobie niezwykłą siłę, żeby porzucić wszystko, co znała. Naraża się na potępienie i pościg, by zaznać wolności, za którą zawsze tęskniła. Nawet kiedy próbowała dopasować się do wymagań rodziny i społeczności, cieszyć się ślubem (chociaż wiązał się z ogoleniem głowy) i dobrze realizować "obowiązek małżeński".

Czasami scenariusz "Unorthodox" razi uproszczeniami, głównie w części berlińskiej, jednak bijąca z Esty determinacja, by całkowicie zmienić swoje życie, przekonuje i każe jej kibicować. Od początku do końca tej brutalnej, a przecież w gruncie rzeczy pozwalającej uwierzyć w człowieka opowieści. [Kamila Czaja]

Unorthodox jest dostępne na Netfliksie

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA