Podatek od seriali ma stać się faktem w Polsce. Netflix będzie musiał płacić miliony, żeby u nas dalej działać

Fot. Netflix/Amazon Prime Video/HBO GO

Polski rząd chce opodatkować serwisy streamingowe w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. W przypadku największych platform, jak Netflix, mowa o milionach złotych. Na co pójdą te pieniądze?

Korzystacie z Netfliksa, HBO GO, Prime Video i innych serwisów VoD? Już wkrótce abonamenty mogą podrożeć, bo rząd wpadł na pomysł, jak wspomóc Polski Instytut Sztuki Filmowej w czasach kryzysu spowodowany pandemią koronawirusa.

Tarcza antykryzysowa – podatek od Netfliksa

W ramach tarczy antykryzysowej przyjęte zostało rozwiązanie, zgodnie z którym właściciele serwisów VoD (z wyłączeniem mikroprzedsiębiorstw i operatorów usług, których liczba użytkowników nie przekroczyła 1% abonentów usług dostępu do internetu w poprzedzającym roku) mają oddawać 1,5% swoich przychodów, oczywiście tych uzyskanych na terytorium Polski, na rzecz PISF-u.

Opłata ma zostać wprowadzona przez nowelizację ustawy o kinematografii i przynieść PISF-owi ok. 15 mln zł w tym roku i przynajmniej po 20 mln zł w latach kolejnych. Kontrowersyjny zapis brzmi dokładnie tak:

[Operator VoD] dokonuje wpłaty na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości 1,5% przychodu uzyskanego z tytułu opłat za dostęp do udostępnianych publicznie audiowizualnych usług medialnych na żądanie albo przychodu uzyskanego z tytułu emisji przekazów handlowych, jeżeli ten przychód w danym okresie rozliczeniowym jest wyższy.

tarcza antykryzysowa netflix podatek

Opierając się na danych Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego, rząd wyliczył, ile zapłaciłyby konkretne serwisy. Najwięcej musiałby oddać Netflix (429,31 mln zł przychodu w Polsce za ubiegły rok, czyli 6,44 mln zł podatku), dalej są Ipla (268,88 mln zł przychodu i 4,03 mln podatku), Player.pl (102,03 mln zł przychodu i 1,53 mln zł podatku), Amazon (44,39 mln zł przychodu i 665,9 tys. zł podatku), CDA (38,73 mln zł przychodu i 580,9 tys. zł podatku) oraz Apple (290,4 tys. zł przychodu i 4,4 tys. podatku).

Nie wiemy, dlaczego na liście nie umieszczono HBO GO ani kiedy opłata miałaby wejść w życie. Nie wiemy również, jak zareagują korporacje, nagle zmuszone do płacenia milionów, by móc dalej działać w Polsce. Zwykle jednak podwyżki podatków oznaczają wyższe ceny opodatkowanych towarów i usług, możemy więc spodziewać się, że abonamenty serwisów VoD zaczną drożeć. Czyli do nowej opłaty dołoży się każdy Polak, który z tych serwisów korzysta.

REKLAMA