Nasz top 10: Najlepsze seriale kwietnia 2020 roku

"Better Call Saul" (Fot. AMC)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

4. Opowieści z Pętli (nowość na liście)

najlepsze seriale 2020

"Opowieści z Pętli" (Fot. Amazon Prime Video)

Serial inspirowany pracami Simona Stålenhaga zapowiadał się świetnie i nie rozczarował. To ten najlepszy rodzaj fantastyki naukowej, kiedy mamy wprawdzie mechaniczne artefakty, zamiany ciał, podróże w czasie i alternatywne wymiary, ale to wszystko tylko preteksty do mówienia o poważnych egzystencjalnych dylematach i największych ludzkich tęsknotach.

Miasteczko Mercer, w którym znajduje się podziemne centrum badawcze zwane Pętlą, przez dziesięciolecia jest świadkiem dziwnych zdarzeń prowokowanych przez naukowców lub stanowiących skutek uboczny porzuconych lub nieudanych eksperymentów. Wszystko się może zdarzyć, ale twórcy serialu nie proponują sensacyjnych scenariuszy, tylko wykorzystują technikę do stawiania bohaterów w sytuacjach, które testują ich silną wolę, uświadamiają, co jest ważne lub zmuszają do życia w poczuciu winy.

Nie wszystkie "Opowieści z Pętli" okazują się równie wciągające, ale nawet tam, gdzie najbardziej poluzowano fabularną strukturę (jak w 5. odcinku), mamy do czynienia z pogłębionymi psychologicznymi portretami postaci oraz wyborami, które wcale nie są oczywiste. Zawsze coś się poświęca, a uleganie pokusie czasem prowadzi do, nawet chwilowego, szczęścia, a czasem zamyka bohaterów w pułapce.

Żeby to wszystko zadziałało, poza scenerią i odpowiednią postawionym pytaniem etycznym zadziałać musiały też inne elementy. Na szczęście aktorzy (w tym Jonathan Pryce czy Rebecca Hall) świetnie odnajdują się w powolnych, poetyckich, filozoficznych scenariuszach Nathaniela Halperna. Doskonała jest też ścieżka dźwiękowa Philipa Glassa i Paula Leonarda-Morgana. A po wszystkim zostaje w widzu poczucie pustki, ale wynikające nie z braków serialu, lecz z mistrzostwa, z jakim produkcja Amazon Prime Video wciąga w ten wyjątkowy świat. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA