Polscy filmowcy tworzą antologię "W domu" dla HBO. To 14 opowieści o życiu w czasach społecznej izolacji

"W domu" (Fot. HBO)

Tego lata w HBO zobaczymy "W domu", zbiór historii nakręconych w czasie pandemii koronawirusa. W projekcie wzięli udział m.in. Jan P. Matuszyński, Krzysztof Skonieczny i Małgorzata Szumowska.

Miesiąc temu donosiliśmy, że hiszpańscy reżyserzy kręcą serial o lockdownie dla HBO, a dziś się okazuje, że w Polsce powstaje identyczny projekt. Bierze w nim udział aż 16 filmowców, którzy opowiedzą 14 historii o tym, co to znaczy być twórcą w czasach społecznej izolacji, mającej ogromny wpływ także na to, jak korzystamy z dóbr kultury.

W domu, czyli polscy filmowcy o czasach izolacji

Wszyscy twórcy "W domu" pracują zgodnie z tymi samymi zasadami: filmy muszą dziać się tu i teraz, czyli w czasie pandemii; nie mogą trwać dłużej niż 10 minut; wszystkie muszą uwzględniać wprowadzone na czas pandemii restrykcje; artyści muszą przygotować filmy samodzielnie w czasie czterech tygodni, mając pełną dowolność w kwestii formy i gatunku.

– Kiedy ludzkość tkwi w zamknięciu, sztuka nie zna granic i ograniczeń. "W domu" jest w założeniu projektem tworzonym w artystycznej wolności, twórczym opisem sytuacji ograniczenia swobody jednostek. Mam nadzieję, że będzie też stymulującą, poruszającą opowieścią o zmaganiu się człowieka ze stanem tranzycji, przejścia od świata, którego struktury znaliśmy, do świata, w którym będziemy musieli je zweryfikować – mówi Iza Łopuch, szefowa produkcji HBO Polska.

w domu serial hbo

w domu serial hbo

w domu serial hbo

W polskim projekcie HBO Europe udział biorą: Jacek Borcuch, Andrzej Dragan, Krzysztof Garbaczewski, Renata Gąsiorowska, Magnus von Horn, Paweł Łoziński, Jan P. Matuszyński, Tomek Popakul, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Skonieczny, Małgorzata Szumowska/Michał Englert, Mariusz Treliński, Anna Zamecka/Sung Rae Cho i Xawery Żuławski.

Pierwsze zdjęcia (nazwiska reżyserów sprawdzicie po najechaniu kursorem na zdjęcie) udowadniają, że będzie to bardzo różnorodna antologia i co ciekawe nie w całości umiejscowiona w Polsce.

– Wirus zastał mnie na Sycylii, gdzie przygotowuję swój nowy film. Dzięki niemu zostałem świadkiem zarówno włoskiej tragedii, jak i włoskiego heroizmu. Ale też splendoru sycylijskiej wiosny. Czas się na chwilę zatrzymał, ale też czas zdaje się mieć tu inny wymiar. Moim filmem dziękuję Sycylii za jej szczodrą gościnność – mówi Jerzy Skolimowski.

"W domu" będziemy mogli obejrzeć za kilka tygodni w HBO i HBO GO w Polsce, a także w innych krajach europejskich, w których dostępne jest HBO.

w domu serial hbo

w domu serial hbo

w domu serial hbo

REKLAMA