Nasz top 10 najlepszych miniseriali HBO. "Czarnobyl", "Anioły w Ameryce", "Mildred Pierce" i inne arcydzieła

Fot. HBO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Nie tyle seriale, co oscarowe filmy w odcinkach. HBO ma długą tradycję, jeśli chodzi o miniseriale, a my (z ogromnym trudem) wybraliśmy dziesiątkę najlepszych z najlepszych.

Mildred Pierce

najlepsze miniseriale hbo

"Mildred Pierce" (Fot. HBO)

Są lata 30., czas Wielkiego Kryzysu w USA. Mildred Pierce (Kate Winslet), mieszkająca na kalifornijskim przedmieściu matka dwóch dziewczynek, rozwodzi się z mężem, który ją zdradza, i zaczyna poszukiwania pracy w momencie, kiedy nie ma pracy dla nikogo. A ponieważ jest kobietą nie tylko bardzo dumną, ale też zaradną, szybko przemienia się z porzuconej desperatki, której nie stać na zakupy spożywcze, we właścicielkę klimatycznej restauracji i lokalny symbol sukcesu.

Adaptacja powieści Jamesa M. Caina z 1941 roku na przestrzeni pięciu odcinków, w ramach klasycznego melodramatu, buduje zniuansowany portret kobiety niezwykłej: silnej i wrażliwej, chłodnej i emocjonalnej, bezradnej i gotowej na wszystko. A właściwie dwóch kobiet, bo bardzo szybko na równorzędną postać "Mildred Pierce" wyrasta Veda (w młodszej wersji Morgan Turner, w starszej Evan Rachel Wood), trudna, wybuchowa, chadzająca własnymi ścieżkami córka tytułowej bohaterki. Niekończąca się walka córki i matki napędza fabułę serialu w tym samym stopniu, co historia o tym, jak Mildred wybija się ponad przeciętność.

Jest też w tym miksie mężczyzna, lekkoduch Monty Beragon (Guy Pierce), który ma potencjał, by stać się wielką miłością Mildred. Albo przynajmniej człowiekiem wydobywającym jej szaloną, namiętną stronę. Losy całej trójki na przestrzeni lat, nie wychodząc poza kalifornijski światek, składają się na opowieść o Ameryce tamtych czasów. O szybkich wzlotach i upadkach, fortunach budowanych w kilka lat i traconych w kilka minut, ludzkiej determinacji, problemach klasowych w rzekomo bezklasowym społeczeństwie i amerykańskim śnie w praktyce.

"Mildred Pierce", podobnie jak jeszcze kilka pozycji z tej listy, to jeden z najdobitniejszych dowodów na to, że telewizja potrafi być wielka wtedy, kiedy skupia się na rzeczach małych i zwykłych problemach zwykłych ludzi. Co w tym przypadku w większym nawet stopniu jest zasługą fenomenalnego aktorstwa, niż scenariusza i realizacji. To serial z iście oscarowymi występami, co dostrzegła także Akademia Telewizyjna, nagradzając Emmy występy Kate Winslet i Guya Pearce'a, a także nominując Evan Rachel Wood i jeszcze trójkę aktorów. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA