Nasz top 10 najlepszych miniseriali HBO. "Czarnobyl", "Anioły w Ameryce", "Mildred Pierce" i inne arcydzieła

Fot. HBO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Kto się odważy

najlepsze miniseriale hbo

"Kto się odważy" (Fot. HBO)

Miniseria już w czasie premiery, mimo wysokich ocen krytyków, będąca gdzieś na marginesie tygodniowej ramówki. Dziś w dużej mierze zapomniana, czego nie usprawiedliwia fakt, że w serialowym świecie pięć lat wydaje się całą epoką. "Kto się odważy", napisane przez twórców "The Wire", Williama F. Zorziego i Davida Simona, a wyreżyserowane przez Paula Haggisa, naprawdę nie należy do opowieści, które szybko się starzeją. Niestety, pozostają nieznośnie aktualne.

To kolejna w dorobku Simona społeczno-polityczna historia o mało chlubnych realiach amerykańskiego życia. Na dodatek historia prawdziwa – scenariusz oparto na książce Lisy Belkin. Miasto Yonkers w stanie Nowy Jork na przełomie lat 80. i 90. staje się areną batalii. Sąd nakazuje budowę w "dobrej", białej dzielnicy domów dla biednych mieszkańców. Z pozornie cywilizowanych ludzi zaczyna wychodzić niesamowita rasowa i klasowa nienawiść, a lokalni politycy próbują ugrać swoje interesy kosztem najbardziej potrzebujących.

Siłą serialu jest postać młodziutkiego burmistrza Nicka Wasicsko (fenomenalny Oscar Isaac sprzed popularności wywołanej "Gwiezdnymi wojnami"). Zaledwie 28-letni, próbujący układać sobie życie prywatne, pozytywnie nastawiony do życia polityk wcale nie planuje walczyć o domy dla biednych, raczej zmuszony do tego politycznym rozsądkiem i świadomością, co stanie się, kiedy sąd wymierzy Yonkers kary. Nick to bohater z konieczności, ale płacący za to taką cenę, jakby był z góry przekonanym do desegregacji herosem w pełnej uprzedzeń Ameryce.

"Kto się odważy" to miniseria skomplikowana, wymagająca uwagi. Simon i Zorzie nie ułatwiają widzowi zadania, mnożą polityczne i społeczne warstwy fabuły, opowiadają mikrohistorie, równocześnie nie zaniedbując szerokiego planu i głównego problemu. Na drugim planie nie brakuje wyrazistych postaci, a w obsadzie są m.in. Jim Belushi, Alfred Molina, Winona Ryder i Catherine Keener. Jeśli ktoś szuka łatwej opowieści o nieskazitelnych "dobrych" i doszczętnie "złych", to nie tutaj. Byłoby za łatwo i za bezpiecznie. A równocześnie nietrudno przecież po seansie stwierdzić, co uznać trzeba za moralnie właściwie, nawet jeśli jednostki nie są w stanie tej świadomości sprostać. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA