HBO zapowiada "Obsesję zbrodni" – serialowy dokument o głośnej sprawie gwałciciela i mordercy z Kalifornii

"Obsesja zbrodni" (Fot. HBO)

Zbrodniarz odpowiedzialny za gwałty i morderstwa oraz pisarka, która postanowiła go dopaść. "Obsesja zbrodni" opowie historię śledztwa Michelle McNamary, zmarłej żony Pattona Oswalta.

29 czerwca na HBO GO zadebiutuje 6-odcinkowy serial dokumentalny "Obsesja zbrodni" ("I'll Be Gone in the Dark") na podstawie książki Michelle McNamary, której polski tytuł to "Obsesja zbrodni. Prawdziwa historia najbardziej poszukiwanego seryjnego mordercy w USA". Jest to zapis śledztwa dziennikarskiego prowadzonego w sprawie seryjnego gwałciciela i mordercy.

Obsesja zbrodni – trailer serialu dokumentalnego

Zbrodniarz, o którym mowa, to Golden State Killer (morderca ze złotego stanu), który terroryzował Kalifornię w latach 70. i 80. i jest odpowiedzialny za 50 gwałtów dokonanych w domach ofiar oraz 12 brutalnych morderstw. "Obsesja zbrodni" jest studium makabrycznej fascynacji prawdziwą zbrodnią, a także opowieścią ku przestrodze, która zwraca uwagę na to, jak łatwo jest wpaść w uzależnienie. Twórcy serialu przedstawiają historię wytrwale prowadzonego śledztwa, które miało doprowadzić do odkrycia tożsamości tajemniczego zabójcy, koncentrują się również na konsekwencji kobiety, która dążyła do nagłośnienia tej szokującej serii zbrodni.

Michelle McNamara wiodła spokojne życie pisarki, matki i żony, która na własne życzenie trzymała się z dala od hollywoodzkiego świata swojego męża, znanego komika Pattona Oswalta. Po godzinach prowadziła prywatne śledztwo, które zaowocowało otwarciem bloga True Crime Diaries i artykułem w "Los Angeles Magazine", a następnie także umową na książkę. McNamara była zdecydowana, żeby doprowadzić sprawę do końca, ale prowadzone prze nią śledztwo zaczęło trawić ją od wewnątrz. Coraz częściej nachodziły ją czarne myśli i stany lękowe.

Pisarka zaczęła sięgać po leki i przedawkowała je, zanim skończyła książkę. Po jej śmierci Patton Oswalt poprosił detektywów Paula Haynesa i Billy’ego Jensena, którzy współpracowali z jego żoną, aby pomogli mu skończyć i wydać jej pracę.

"Obsesja zbrodni" jest opowiedziana własnymi słowami McNamary. W serialu usłyszymy oryginalne nagrania zarejestrowane przez pisarkę oraz fragmenty książki czytane przez aktorkę Amy Ryan. Zobaczymy także archiwalne materiały filmowe, akta policyjne oraz nowe wywiady z detektywami, ofiarami i członkami rodziny zabójcy, które tworzą obraz wielowątkowego i obarczonego błędem śledztwa. Jest to również przerażający zapis realiów epoki, w której wstyd często nie pozwalał ofiarom mówić głośno na temat własnych doświadczeń, a przestępstwa na tle seksualnym były bagatelizowane przez prasę i na salach sądowych.

Śledztwo prowadzone przez McNamarę sprawiłe, że opinia publiczna nie zapomniała o sprawie. Dziesięć lat po rozpoczęciu przez pisarkę pracy nad nierozwiązaną serią przestępstw i zaledwie dwa miesiące po pośmiertnym wydaniu jej książki w 2018 roku, Oswalt i kilkoro detektywów, którzy z nią współpracowali, wystąpili wspólnie na spotkaniu z czytelnikami w jej rodzinnym Chicago. Kilka godzin później przedstawiciele biura szeryfa hrabstwa Sacramento zatrzymali 72-letniego Josepha Jamesa DeAngelo. Badanie DNA byłego policjanta potwierdziło, że to on jest niesławnym zabójcą, Golden State Killerem.

"Obsesję zbrodni" reżyserują Liz Garbus ("Kto zabił Garretta Phillipsa?"), Elizabeth Wolff, Myles Kane i Josh Koury. W gronie producentów znajduje się Patton Oswalt.

Premiera Obsesji zbrodni 29 czerwca na HBO GO

REKLAMA