Jak zarobki ekipy "Przyjaciół" rosły z sezonu na sezon? Od skromnych początków do miliona za odcinek

"Przyjaciele" (Fot. NBC/Warner Bros.)

Jak to się stało, że szóstka aktorów z "Przyjaciół" zarabiała po milionie dolarów za odcinek? Oto jak rosły ich pensje z sezonu na sezon, w miarę jak serial stawał się coraz popularniejszy.

W jednym z ostatnich wywiadów Jennifer Aniston przyznała, że miała dość bycia Rachel z "Przyjaciół" i spędziła lata, próbując udowodnić sobie i światu, że potrafi grać nie tylko tę jedną postać. Showbiz CheatSheet przypomina, że aktorka rozważała nawet odejście z hitowego serialu przed finałowym 10. sezonem. Serwis zauważa, że aktorka straciłaby w ten sposób 22 mln dolarów.

Przyjaciele – jak rosły pensje aktorów z serialu?

Sześcioosobowa ekipa serialu "Przyjaciele" – czyli Jennifer Aniston, Lisa Kudrow, Courteney Cox, David Schwimmer, Matthew Perry i Matt LeBlanc – zarabiała przez dwa ostatnie sezony po milionie dolarów na głowę za każdy odcinek. Ale początki były dużo, dużo skromniejsze.

Przyjaciele zarobki

Zarobki aktorów wcielających się w szóstkę z Manhattanu wyliczył Business Insider. Oto jak rosły z sezonu na sezon:

Sezon 1 – po 22,5 tys. dol.
Sezon 2 – od 22, 5 tys. dol. do 40 tys. dol.
Sezon 3 – po 75 tys. dol.
Sezon 4 – po 85 tys. dol.
Sezon 5 – po 100 tys. dol.
Sezon 6 – po 125 tys. dol.
Sezony 7, 8 – po 750 tys. dol.
Sezony 9, 10 – po 1 mln dol.

Jak udało im się wynegocjować po milionie za odcinek? Okoliczności im sprzyjały: serial miał średnio co tydzień 24,7 mln widzów, czyli więcej niż cokolwiek innego w tym czasie w telewizji. W dużej mierze byli to widzowie młodzi, a więc grupa ulubiona przez reklamodawców. Negocjacje toczyły się do ostatniej chwili, aż do telewizyjnych upfrontów, kiedy NBC musiało podjąć decyzję, co dalej z serialem. Aktorzy postawili stację w sytuacji bez wyjścia i dostali po milionie.

przyjaciele zarobki

Warto też zauważyć, że serialowi przyjaciele od 3. sezonu solidarnie negocjowali pensje razem i zarabiali po tyle samo. Skąd bierze się różnica w 2. sezonie? Otóż stacja płaciła wtedy więcej Schwimmerowi i Aniston jako "głównej parze" w serialu. Zadbał o to agent Schwimmera, który po 1. sezonie wykorzystał w negocjacjach to, że aktor zaczął dostawać liczne oferty występów w filmach.

Po 2. sezonie odtwórcy ról Ross i Rachel postanowili przestać korzystać z przywilejów i od tej pory każde z szóstki z "Przyjaciół" zarabiało tyle samo. Kontrakty zawsze były negocjowane razem, dzięki czemu nie było obaw, że stacja pozbędzie się kogoś z obsady w ramach oszczędności.

Przyjaciele są dostępni w serwisie Netflix

REKLAMA