Ile sezonów miało trwać "Lost"? Damon Lindelof o tym, jak stacja chciała przedłużać serial w nieskończoność

"Lost" (Fot. ABC)

0

Sześć sezonów "Lost" to za dużo? To wyobraźcie sobie, że telewizja ABC chciała zamówić nawet dziesięć! Twórca serialu opowiada o kulisach negocjacji i o tym, jaki miał początkowo plan na całość.

Jeśli pod koniec "Lost" odnosiliście wrażenie, że już nawet twórcy pogubili się w fabule, to dlatego, że w jakimś stopniu tak było. Współtwórca serialu Damon Lindelof przyznał, że oryginalny plan zakładał zaledwie trzy sezony. Ale stacja ABC zamawiała więcej i więcej, bo oglądalność dopisywała.

Lost było rozplanowane na zaledwie trzy sezony

W rozmowie z serwisem Collider showrunner powiedział, że plan był bardzo prosty:

– W "Lost" chodziło o takie rzeczy, jak: co jest we włazie? O co chodzi z potworem? Kim jest oryginalny Sawyer? Dlaczego Locke znalazł się na wózku? Jaka jest natura wyspy? Dlaczego zdaje się poruszać? Kim są Inni? Były te wszystkie fascynujące tajemnice, a my mówiliśmy, że chcemy, żeby to było wyjaśnione przed końcem 1. sezonu, tamto przed końcem 2. sezonu, a potem serial praktycznie się kończy po około trzech latach.

Tak wyglądała nasza pierwsza prezentacja, a potem oni nie chcieli o tym nawet słyszeć. (...) Pytali: czy wy rozumiecie, jak ciężko jest zrobić serial, który ludzie chcą oglądać? A ludzie lubią ten serial, więc dlaczego mielibyśmy go kończyć? Nie kończymy seriali, które ludzie oglądają.

Lost serial

Problemy zaczęły się już w 3. sezonie, który trzeba było podzielić na dwie części. Po sześciu odcinkach okazało się, że scenarzyści mają problemy z konstruowaniem ciągu dalszego. Retrospekcje już nie działały, a trzymanie wszystkich postaci na wyspie stało się frustrujące. Wtedy twórcy i przedstawiciele stacji usiedli przy stole i rozpoczęli negocjacje. Lindelof i spółka chcieli w tym momencie kończyć po czterech sezonach, bo mieli już plan na wydostanie części ekipy z wyspy.

Telewizja ABC chciała zamówić 10 sezonów Lost

Stacja dla odmiany liczyła na... dziesięć sezonów, a kiedy twórcy zaczęli oponować, pojawiło się pytanie: to może dziewięć?

– Ostatecznie umówiliśmy się na sześć sezonów z mniejszą liczbą odcinków, żebyśmy mieli więcej czasu pomiędzy sezonami na rozplanowanie spraw. A potem oczywiście 4. sezon został skrócony przez strajk scenarzystów, ale wszystko inne poszło względnie zgodnie z planem. Nie mówię, że wszystko, co zrobiliśmy, działało, ale mieliśmy plan i wykonaliśmy ten plan – zakończył Lindelof.

"Lost" miało ostatecznie sześć sezonów składających się z 122 odcinków. W maju 2010 roku został wyemitowany finał serialu, który podzielił fanów i krytyków.