Nasz top 10: Najlepsze seriale czerwca 2020 roku

"Dark" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Jakie są teraz najlepsze seriale? Podsumowujemy serialowy czerwiec, czyli miesiąc "Dark", "Perry'ego Masona", "Doom Patrol", "W głębi lasu" i jeszcze kilku wartych uwagi tytułów.

10. Obsesja zbrodni (nowość na liście)

najlepsze seriale 2020

"Obsesja zbrodni" (Fot. HBO)

W czasach szału na true crime HBO zrobiło dokument o tym, co za tą fascynacją stoi. "Obsesja zbrodni" to de facto dwa seriale w jednym: pierwszy, bardziej "tradycyjny", opowiada o śledztwie w sprawie kalifornijskiego zbrodniarza, który w latach 70. i 80. popełnił 50 gwałtów i 12 morderstw – i pozostawał do niedawna na wolności. Drugi to portret osoby, której jego schwytanie zawdzięczamy.

Tą osobą jest Michelle McNamara, żona komika Pattona Oswalta, nieformalna detektywka i najpierw blogerka zajmująca się tematyką true crime, a potem pisarka, której wydana pośmiertnie książka odmieniła gatunek i jest porównywana do "Z zimną krwią" Trumana Capote'a. To właśnie ona – jej zaangażowanie, jej empatia, jej podejście, stawiające w centrum uwagi nie zbrodniarza, a ofiary – jest tym, co czyni całą historię niezwykłą. I niezwykle tragiczną, bo pogoń za mordercą kończy się w jej przypadku stanami lękowymi i śmiercią po przedawkowaniu leków.

Reżyserka serialu Liz Garbus ("Kto zabił Garretta Phillipsa?") z jednej strony skupia się na tym, co sprawiło, że szczęśliwa żona i matka zaczęła poświęcać noce na ściganie zbrodniarza, a z drugiej na ogromnych kosztach natury psychicznej, jakie ona ponosiła przez lata. To hołd dla McNamary, której talent literacki i sposób, w jaki skupiała się na ludzkim wymiarze zbrodni zmienił true crime. Nie ma w tym poszukiwania sensacji, choć oczywiście trudno uciec od detektywistycznej strony zbrodni (sama McNamara przyznaje w archiwalnej wypowiedzi, że kręciło ją rozwiązywanie zagadek). Jest skomplikowany portret kobiety i próba wyjaśnienia, na czym polega tytułowa obsesja zbrodni. [Marta Wawrzyn]

Obsesja zbrodni co poniedziałek na HBO GO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA