Nasz top 10: Najlepsze seriale lipca 2020 roku

"Perry Mason" (Fot. HBO)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Które seriale warto oglądać w czasach ramówkowych pustek? Oto najlepsza naszym zdaniem dziesiątka lipca, a w niej m.in. "Perry Mason", "Doom Patrol" i "The Umbrella Academy".

10. W domu (polska wersja, nowość na liście)

najlepsze seriale 2020

"W domu" (Fot. HBO)

Polski wariant zbioru filmów krótkometrażowych, kwarantannowym założeniem połączonych w serial, ma wady i zalety innych tego typu produkcji (wcześniej widzieliśmy hiszpańską odsłonę "W domu" HBO Europe i międzynarodowe "Homemade" Netfliksa). Kilkanaście odcinków ogląda się szybko, ale poziom jest różny, a w pamięci zostaje z tego tylko trochę. Co nie znaczy, że nie warto.

Rodzimej wersji "W domu" nie można odmówić różnorodności i eksperymentalnego zacięcia. Już sam przegląd wykorzystanych form to całkiem ciekawy materiał do analizy. Od klasycznych dokumentów po mniej czy bardziej stylizowane artystyczne historie po wyrażenie pandemicznych emocji za pomocą animacji. Duże wrażenie zrobiły na mnie skrajności takiego spektrum, czyli "Maski i ludzie" Pawła Łozińskiego oraz "Księżyc" Tomka Popakula, ale dobrze wspominam też kilka innych propozycji.

Ranking miesiąca to nie miejsce, by raz jeszcze omawiać każdy z czternastu pomysłów (recenzja tutaj), ale warto chociaż wspomnieć o "Kioto, 21 kwietnia" Anny Zameckiej i Sunga Rae Cho i "To nie my" Jerzego Skolimowskiego, czyli wyjściach w pandemicznych obserwacjach poza Polskę. Zachęcam też do filmów Jacka Borcucha, Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, Jana P. Matuszyńskiego czy surrealistycznej animacji Renaty Gąsiorowskiej.

Chociaż "Koronaświrusy" Xawerego Żuławskiego, "Ślimak" Krzysztofa Garbaczewskiego i "Ukryj mnie w samolocie lecącym do Marrakeszu" Krzysztofa Skoniecznego to eksperymenty, które mnie przerosły, fani stylu tych reżyserów powinni być zadowoleni. A całe "W domu" może niekoniecznie mocno zmienia czy rozwija myślenie o kryzysie, o którym opowiada, ale ma na tyle dużo oryginalności, że nie powinno się serialu HBO Europe zignorować. [Kamila Czaja]

W domu jest dostępne na HBO GO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA