Nasz top 10: Najlepsze seriale lipca 2020 roku

"Perry Mason" (Fot. HBO)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

1. Perry Mason (awans z 6. miejsca)

najlepsze seriale 2020

"Perry Mason" (Fot. HBO)

Przed miesiącem szósty, teraz pierwszy. Czy to oznacza, że "Perry Mason" zrobił na przestrzeni czterech odcinków tak niesamowity progres, by bez problemów pozamiatać całą konkurencję? I tak, i nie. Trudno wszak ukryć, że w końcu mocno dały o sobie znać pustki w ramówce, które mocno wpłynęły na nasz wybór, ale niesprawiedliwością byłoby nie oddać produkcji HBO, co się jej należy.

A należy docenić, że w ostatnim czasie w stylową historię wdarło się sporo emocji – przede wszystkim za sprawą dwojga postaci, wśród których żadne nie jest jednak tytułowym bohaterem. Pierwsza to Emily Dodson (fantastyczna Gayle Rankin), okrutnie potraktowana przez los i społeczeństwo matka zamordowanego dziecka. Doprowadzana na skraj wytrzymałości czy to przez tłum zajadłych oskarżycieli, czy dającą fałszywą nadzieję kaznodziejkę, stanowiła emocjonalne centrum opowieści, wypełniając niekiedy zbyt sztywne serialowe ramy życiem.

Tego samego nie da się już niestety powiedzieć o E.B. Jonathanie (doskonały John Lithgow), w szybkim tempie urastającego z roli barwnej drugoplanowej postaci do miana bohatera, którego tragicznym losem trudno było się nie przejąć. Poczciwy, kierujący się twardymi zasadami, ale i potrafiący okazać serce adwokat starej daty nie był bynajmniej pozbawiony wad – te czyniły z niego jednak kogoś więcej, niż tylko pustą scenariuszową figurę. Dlatego też, choć uzasadnione z fabularnego punktu widzenia, przedwczesne pożegnanie było wyjątkowo bolesne.

Konieczne jednak, by miejsce na sali sądowej mógł zająć ten, któremu było to od początku przeznaczone. Można się zastanawiać, czy pośpiech w tej kwestii był wskazany, ale trzeba przyznać, że pomógł nabrać całej historii rumieńców. Na tyle mocnych, że "Perry Mason" to już nie tylko klimatyczne i świetnie zrealizowane noir ze społecznym zacięciem, ale po prostu wciągająca historia, której rozwiązania wyglądaliśmy z rosnącą niecierpliwością, z przyjemnością śledząc, jak podrzędny detektyw wkracza na ścieżkę, by zostać pierwszorzędnym prawnikiem. [Mateusz Piesowicz]

Perry Mason jest dostępny na HBO GO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA