Nasz top 10: Najlepsze seriale lipca 2020 roku

"Perry Mason" (Fot. HBO)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

7. Obsesja zbrodni (awans z 10. miejsca)

najlepsze seriale 2020

"Obsesja zbrodni" (Fot. HBO)

"Obsesja zbrodni" to zaledwie sześć odcinków, w których poznaliśmy prawdziwą historię obywatelskiego śledztwa w sprawie kalifornijskiego zbrodniarza, który w latach 70. i 80. popełnił 50 gwałtów i 12 morderstw – i pozostawał do niedawna na wolności. Serial z jednej strony opowiadał o samej sprawie, która po latach zakończyła się aresztowaniem i procesem emerytowanego policjanta, a z drugiej o osobie, dzięki której ten człowiek trafił za kratki.

I to właśnie ta osoba, nieżyjąca już pisarka i nieformalna detektywka Michelle McNamara, stanowi o niezwykłości "Obsesji zbrodni". Kolejne odcinki pokazują, jak autorka, porównywana do Trumana Capote'a, coraz bardziej zatraca się w ściganiu zbrodniarza, jednocześnie walcząc za pomocą coraz większych dawek leków z depresją i stanami lękowymi. Dochodzi do tragedii, która zaskakuje przyjaciół McNamary i jej męża, komika Pattona Oswalta. McNamara umiera, pozostawiając po sobie niedokończoną książkę i sprawę bardzo już bliską rozwiązania.

Nawet jeśli true crime to nie wasza bajka, zobaczcie ten serial koniecznie, bo przedstawia osobę, która będzie was zadziwiać raz po raz swoim podejściem do tematu. Nie jest przesadą stwierdzenie, że talent pisarski McNamary, jej empatia i sposób, w jaki skupiała się na ludzkim wymiarze zbrodni, przyczyniły się do pewnych przemian w tym gatunku. True crime to coraz rzadziej szukanie sensacji w tabloidowych historiach, a coraz częściej skupianie się na ofiarach i próby pokazywania ludzkiej strony koszmaru. [Marta Wawrzyn]

Obsesja zbrodni jest dostępna na HBO GO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA