Ile Netflix wydał na 1. sezon "Wiedźmina"? Jak te kwoty wypadają w zestawieniu z początkami "Gry o tron"?

"Wiedźmin" (Fot. Netflix)

Netflix podszedł ze sporym rozmachem do serialowej adaptacji "Wiedźmina". Ile streamingowy gigant przeznaczył na produkcję jednego odcinka opowieści o Geralcie z Rivii?

Mimo mieszanych reakcji widzów, "Wiedźmin" pod względem oglądalności okazał się hitem. Ile Netflix zainwestował w adaptację książek Andrzeja Sapkowskiego?

Wiedźmin – ile kosztował 1. sezon serialu Netfliksa?

Serwis ScreenRant podliczył, że wyprodukowanie składającego się z ośmiu odcinków 1. sezonu serialu kosztowało Netfliksa ok. 70-80 m mln dolarów. To daje nam budżet rzędu 10 milionów dolarów na odcinek.

Henry Cavill zarabia 400 tys. dolarów za odcinek (3,2 mln dolarów za cały sezon), co jest dalekie od rekordowych pensji w tej branży. Dla porównania Ellen Pompeo dostaje ok. 20 mln dolarów za jeden sezon "Chirurgów". Cała główna obsada "Teorii wielkiego podrywu" zgarniała z kolei po milionie na głowę za odcinek.

wiedźmin ile kosztował

W przypadku "Wiedźmina" pensje aktorów nie są jednak największym wydatkiem. Niemałe fundusze Netflix musi przeznaczyć chociażby na specjalistów od efektów specjalnych, którzy mają pełne ręce roboty przy każdym odcinku serialu.

A co by było, gdyby zestawić te sumy z tymi, które HBO wydało na produkcję "Gry o tron"? Wczesne sezony serialu powstawały na budżecie 6 milionów zielonych za odcinek. W sezonach 4 i 5, kiedy produkcja była u szczytu popularności, fundusze wrosły do 8 milionów. W 6. sezonie pojawiła się już kwota rzędu 10 milionów, a dwie ostatnie części powstawały w oparciu o 15 milionów za jeden odcinek, co dawało 90 milionów za całą odsłonę.

Wiedźmin dostępny jest na Netfliksie

REKLAMA