Emmy 2020 – lista zwycięzców. "Watchmen", "Sukcesja" i "Schitt's Creek" zgarniają wszystko

"Sukcesja" (Fot. HBO)

0

W tym roku gala rozdania Emmy nie przyniosła wielu niespodzianek. Ogromną większością nagród podzieliły się trzy seriale: "Watchmen", "Sukcesja" i "Schitt's Creek".

72. gala rozdania nagród Emmy już za nami. W tym roku wszystko odbyło się wirtualnie, a gospodarzem był Jimmy Kimmel. Wielu niespodzianek nie było, bo większość nagród zgarnęły te trzy seriale, które były typowane przed galą jako potencjalni zwycięzcy.

W kategoriach komediowych rekord pobił "Schitt's Creek", zdobywając aż dziewięć nagród. W przypadku serialu komediowego to najwięcej w historii Emmy – poprzednią rekordzistką była "Wspaniała pani Maisel" z ośmioma nagrodami. Produkcja telewizji Pop zgarnęła wszystkie statuetki aktorskie, co do tej pory jeszcze się nie zdarzyło.

Ale jeszcze więcej statuetek, bo aż 11, otrzymał miniserial "Watchmen". Drugie miejsce przypada właśnie "Schitt's Creek" (dziewięć nagród), a następne w kolejności są "Sukcesja" i "The Mandalorian" (po siedem statuetek, przy czym ten drugi w kategoriach technicznych).

Spoza tego grona przebiła się Zendaya z główną nagrodą aktorską za występ w "Euforii", Billy Crudup ("The Morning Show") i Julia Garner ("Ozark") za występy drugoplanowe, a także Mark Ruffalo za podwójną rolę w miniserialu "To wiem na pewno", Uzo Aduba za drugoplanową rolę w "Mrs. America" i Maria Schrader za reżyserię miniserialu "Unorthodox".

Jeśli chodzi o stacje, rządzi znów HBO, które łącznie zdobyło 30 nagród Emmy, podczas gdy Netflix – 21. Trzecie miejsce zajmuje skromna stacja kablowa Pop TV z 10 nagrodami (to zasługa "Schitt's Creek"). Osiem nagród Emmy poszło do debiutującego w tym gronie Disney+. Pełną listę zwycięzców, z programami, które nie są serialami, znajdziecie tutaj.

Emmy 2020 – najlepsze seriale. Lista zwycięzców

Najlepszy serial dramatyczny
Better Call Saul
The Crown
Opowieść podręcznej
Obsesja Eve
The Mandalorian
Ozark
Stranger Things
Sukcesja – WYGRANA

Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym
Jennifer Aniston, The Morning Show
Olivia Colman, The Crown
Jodie Comer, Obsesja Eve
Laura Linney, Ozark
Sandra Oh, Obsesja Eve
Zendaya, Euforia – WYGRANA

Najlepszy aktor w serialu dramatycznym
Jason Bateman, Ozark
Sterling K. Brown, This Is Us
Steve Carell, The Morning Show
Brian Cox, Sukcesja
Billy Porter, Pose
Jeremy Strong, Sukcesja – WYGRANA

Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu dramatycznym
Giancarlo Esposito, Better Call Saul
Nicholas Braun, Sukcesja
Kieran Culkin, Sukcesja
Matthew Macfadyen, Sukcesja
Bradley Whitford, Opowieść podręcznej
Billy Crudup, The Morning Show – WYGRANA
Mark Duplass, The Morning Show
Jeffrey Wright, Westworld

Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu dramatycznym
Laura Dern, Wielkie kłamstewka
Meryl Streep, Wielkie kłamstewka
Fiona Shaw, Obsesja EVe
Julia Garner, Ozark – WYGRANA
Sarah Snook, Sukcesja
Helena Bonham Carter, The Crown
Samira Wiley, Opowieść podręcznej
Thandie Newton, Westworld

Najlepszy aktor gościnny w serialu dramatycznym
Andrew Scott, Black Mirror: Smithereens
James Cromwell, Sukcesja
Giancarlo Esposito, The Mandalorian
Martin Short, The Morning Show
Jason Bateman, Outsider
Ron Cephas Jones, This Is Us – WYGRANA

Najlepsza aktorka gościnna w serialu dramatycznym
Cicely Tyson, How to Get Away With Murder
Laverne Cox, Orange Is the New Black
Harriet Walter, Sukcesja
Cherry Jones, Sukcesja – WYGRANA
Alexis Bledel, Opowieść podręcznej
Phylicia Rashad, This Is Us

Najlepsza reżyseria w serialu dramatycznym
The Crown, Aberfan (Benjamin Caron)
The Crown, Cri de Coeur (Jessica Hobbs)
Homeland, Prisoners of War (Lesli Linka Glatter)
The Morning Show, The Interview (Mimi Leder)
Ozark, Fire Pink (Alik Sakharov)
Ozark, Su Casa Es Mi Casa (Ben Semanoff)
Sukcesja, Hunting (Andrij Parekh) — WYGRANA
Sukcesja, This Is Not for Tears (Mark Mylod)

Najlepszy scenariusz w serialu dramatycznym
Better Call Saul, Bad Choice Road (Thomas Schnauz)
Better Call Saul, Bagman (Gordon Smith)
The Crown, Aberfan (Peter Morgan)
Ozark, All In (Chris Mundy)
Ozark, Boss Fight (John Shiban)
Ozark, Fire Pink (Miki Johnson)
Sukcesja, This Is Not for Tears (Jesse Armstrong) — WYGRANA

Najlepszy serial komediowy
Pohamuj entuzjazm
Już nie żyjesz
Dobre Miejsce
Niepewne
The Kominsky Method
Wspaniała pani Maisel
Schitt's Creek – WYGRANA
Co robimy w ukryciu

Najlepsza aktorka w serialu komediowym
Christina Applegate, Już nie żyjesz
Rachel Brosnahan, Wspaniała pani Maisel
Linda Cardellini, Już nie żyjesz
Catherine O'Hara, Schitt's Creek – WYGRANA
Issa Rae, Niepewne
Tracee Ellis Ross, Black-ish

Najlepszy aktor w serialu komediowym
Anthony Anderson, Black-ish
Don Cheadle, Czarny poniedziałek
Ted Danson, Dobre Miejsce
Michael Douglas, The Kominsky Method
Eugene Levy, Schitt's Creek – WYGRANA
Ramy Youssef, Ramy

Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu komediowym
Mahershala Ali, Ramy
Alan Arkin, The Kominsky Method
Andre Braugher, Brooklyn Nine-Nine
Sterling K. Brown, Wspaniała pani Maisel
William Jackson Harper, Dobre Miejsce
Daniel Levy, Schitt's Creek – WYGRANA
Tony Shalhoub, Wspaniała pani Maisel
Kenan Thompson, Saturday Night Live

Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu komediowym
Betty Gilpin, GLOW
Yvonne Orji, Niepewne
Cecily Strong, Saturday Night Live
Kate McKinnon, Saturday Night Live
Annie Murphy, Schitt's Creek – WYGRANA
D'Arcy Carden, Dobre Miejsce
Alex Borstein, Wspaniała pani Maisel
Marin Hinkle, Wspaniała pani Maisel

Najlepszy aktor gościnny w serialu komediowym
Adam Driver, Saturday Night Live
Luke Kirby, Wspaniała pani Maisel
Eddie Murphy, Saturday Night Live – WYGRANA
Dev Patel, Modern Love
Brad Pitt, Saturday Night Live
Fred Willard, Modern Family

Najlepsza aktorka gościnna w serialu komediowym
Angela Bassett, A Black Lady Sketch Show
Bette Midler, The Politician
Maya Rudolph, Dobre Miejsce
Maya Rudolph, Saturday Night Live – WYGRANA
Wanda Sykes, Wspaniała pani Maisel
Phoebe Waller-Bridge, Saturday Night Live

Najlepsza reżyseria w serialu komediowym
Wielka, Pilot (Matt Shakman)
Wspaniała pani Maisel, It's Comedy or Cabbage (Amy Sherman-Palladino)
Wspaniała pani Maisel, Marvelous Radio (Daniel Palladino)
Modern Family, Finale Part 2 (Gail Mancuso)
Ramy, Miakhalifa.mov (Ramy Youssef)
Schitt's Creek, Happy Ending (Andrew Cividino & Daniel Levy) — WYGRANA
Will & Grace, We Love Lucy (James Burrows)

Najlepszy scenariusz w serialu komediowym
Dobre Miejsce, Whenever You're Ready (Michael Schur)
Wielka, The Great (Tony McNamara)
Schitt's Creek, Happy Ending (Daniel Levy) – WYGRANA
Schitt's Creek, The Presidential Suite (David West Read)
Co robimy w ukryciu, Collaboration (Sam Johnson & Chris Marcil)
Co robimy w ukryciu, Ghosts (Paul Simms)
Co robimy w ukryciu, On the Run (Stefani Robinson)

Najlepszy serial limitowany
Małe ogniska
Mrs. America
Niewiarygodne
Unorthodox
Watchmen – WYGRANA

Najlepszy film TV
American Son
Bad Education – WYGRANA
Dolly Parton's Heartstrings: These Old Bones
El Camino: Film Breaking Bad
Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy kontra Wielebny

Najlepszy aktor w serialu limitowanym lub filmie TV
Jeremy Irons, Watchmen
Hugh Jackman, Bad Education
Paul Mescal, Normal People
Jeremy Pope, Hollywood
Mark Ruffalo, To wiem na pewno – WYGRANA

Najlepsza aktorka w serialu limitowanym lub filmie TV
Cate Blanchett, Mrs. America
Shira Haas, Unorthodox
Regina King, Watchmen – WYGRANA
Octavia Spencer, Własnymi rękoma: Historia Madam C.J. Walker
Kerry Washington, Małe ogniska

Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu limitowanym lub filmie TV
Uzo Aduba, Mrs. America – WYGRANA
Toni Collette, Niewiarygodne
Margo Martindale, Mrs. America
Jean Smart, Watchmen
Holland Taylor, Hollywood
Tracey Ullman, Mrs. America

Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu limitowanym lub filmie TV
Yahya Abdul-Mateen II, Watchmen – WYGRANA
Jovan Adepo, Watchmen
Tituss Burgess, Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy kontra Wielebny
Louis Gossett Jr., Watchmen
Dylan McDermott, Hollywood
Jim Parsons, Hollywood

Najlepsza reżyseria w serialu limitowanym lub filmie TV
Małe ogniska, Find a Way (Lynn Shelton)
Normal People, Episode 5 (Lenny Abrahamson)
Unorthodox (Maria Schrader) — WYGRANA
Watchmen, It's Summer and We're Running Out of Ice (Nicole Kassell)
Watchmen, Little Fear of Lightning (Steph Green)
Watchmen, This Extraordinary Being (Stephen Williams)

Najlepszy scenariusz w serialu limitowanym lub filmie TV
Mrs. America, Shirley (Tanya Barfield)
Normal People, Episode 3 (Sally Rooney & Alice Birch)
Unbelievable, Episode 1 (Susannah Grant, Michael Chabon & Ayelet Waldman)
Unorthodox, Part 1 (Anna Winger)
Watchmen, The Extraordinary Being (Damon Lindelof & Cord Jefferson) — WYGRANA