10 świetnych seriali, które nie dostały żadnej Emmy. Wśród nich "The Wire", "Hannibal" i inne kultowe tytuły

Fot. HBO/NBC/FX

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

"Schitt's Creek" w tym roku zostało obsypane nagrodami Emmy, ale z pustymi rękoma odeszła ekipa "Dobrego Miejsca". I nie są jedyni, bo wiele świetnych seriali nie dostało żadnej Emmy.

Dobre Miejsce

Wyliczankę zaczniemy właśnie od końca, czyli od "Dobrego Miejsca". Najbardziej urocza komedia świata o życiu pozagrobowym opuściła swoją ostatnią galę rozdania Emmy z pustymi rękoma, tym samym dołączając do znakomitego grona seriali, które Akademia Telewizyjna ignorowała. No, może "ignorowała" to za mocne słowo, bo "Dobre Miejsce" na przestrzeni czterech sezonów otrzymało łącznie 14 nominacji, w tym dla najlepszego serialu komediowego i dla Teda Dansona jako najlepszego aktora w komedii. Ale nawet tak legendarny aktor nie był w stanie wygrać, zwłaszcza w tym roku, kiedy Akademia rzuciła się naprawiać krzywdy wyrządzane przez sześć sezonów kanadyjskiemu sitcomowi "Schitt's Creek".

Dlaczego warto obejrzeć "Dobre Miejsce"? Bo to dużo, dużo więcej niż tylko sympatyczna komedyjka, w której grupka lekko ekscentrycznych bohaterów spotyka się w niebie. Serial Michaela Schura (twórcy "Parks and Recreation" i "Brooklyn 9-9") od początku wodzi widza za nos, proponując kolejne absurdalne zdarzenia i zwroty akcji, których czasem nie sposób przewidzieć. Kto tu jest kim? Czy aby na pewno oglądamy to, co myślimy, że oglądamy? Czy to normalne, że coraz bardziej przywiązujemy się do grupki bohaterów, którzy wyraźnie nie są idealni?

"Dobre Miejsce" kpi z naszych przyzwyczajeń, jako pożeraczy łatwych, lekkich i przyjemnych sitcomów, w przeuroczym opakowaniu proponując nam współczesny traktat filozoficzny i sympatyczną, ale daleką od banału opowieść o potędze przyjaźni. Na przestrzeni czterech sezonów nie da się nie zżyć z bohaterami i nie przestać podziwiać inwencji twórców, którzy znaleźli nawet sposób na obejście zakazu przeklinania w telewizji publicznej (słowo na F to tutaj po prostu "fork").

najlepsze seriale bez emmy

Znakomita obsada też robi swoje: o ile Kristen Bell i Ted Danson byli dobrze znani na długo przed premierą serialu, kariery Williama Jacksona Harpera, Jameeli Jamil, D'Arcy Carden i Manny'ego Jacinto zaczęły się właśnie od "Dobrego Miejsca". I nie bez powodu. Ta ekipa od początku świetnie ze sobą współgra, ma chemię i dosłownie niesie ten cudowny, uroczy, surrealistyczny serial o tym, czy istnieje życie po życiu i dlaczego powinniśmy starać się być choć trochę lepsi dla świata.

Dobre Miejsce jest dostępne na Netfliksie

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA