Zauważyliście 82 ukryte duchy w "Nawiedzonym dworze w Bly"? Jeśli nie, to nie szkodzi, inni zrobili to za was

"Nawiedzony dwór w Bly" (Fot. Netflix)

"Nawiedzony dwór w Bly" to inna historia niż "Nawiedzony dom na wzgórzu", ale jedno się nie zmieniło: ukryte duchy. Jeśli nie wyłapaliście ich sami, zobaczcie to zestawienie. Spoilery!

Można je znaleźć pod schodami, w ciemnościach, za sprzętem kuchennym, we wszelkiego rodzaju kątach i cieniach, gdzie czają się za głównymi bohaterami. Mike Flanagan uczynił z ukrytych duchów jedną z atrakcji swoich produkcji – nie tak ważną, jak pełne ogromnych emocji historie dziejące się na pograniczu życia i śmierci, ale niewątpliwie sprawiającą widzom ogromną frajdę. Duchy-niespodzianki były w "Nawiedzonym domu na wzgórzu", a teraz znajdziecie je w "Nawiedzonym dworze w Bly". Gdzie? Wygląda na to, że wszędzie!

Nawiedzony dwór w Bly – 82 ukryte duchy z serialu

Jeśli nie oglądaliście serialu wystarczająco uważnie – albo po prostu macie zwyczaj czasem mrugnąć w trakcie seansu – wiedzcie, że inni odrobili robotę za was i znaleźli wszystkie zjawy poukrywane w serialu. Na kanale youtube'owym Flicks and the City możecie obejrzeć świetnie zrobioną 13-minutową wyliczanką, w trakcie której zostają zaprezentowane aż 82 momenty z ukrytymi duchami w serialu.

Jest tu doktor z czasów epidemii dżumy w charakterystycznym dziobie, który powraca wielokrotnie, podobnie jak chłopiec bez twarzy bawiący się lalkami Flory. Jest ksiądz zabity przez Panią Jeziora, tajemniczy żołnierz, prawdopodobnie z czasów II wojny światowej, a także sporo niezidentyfikowanych postaci różnych rozmiarów i kształtów. Wszystkie duchy (w tym Hannah Grose!) mają swoje odpowiedniki w lalkach Flory. Ponadto autorka tego zestawienia uważa, że ukryte duchy zamieszkują także szkołę z internatem, do której chodził Miles.

Zestawienia ukrytych duchów z "Nawiedzonego dworu w Bly" w wersji zdjęciowej znajdziecie w takich serwisach, jak BuzzFeed, Vulture, ScreenRant czy IGN.

Choć ukryte duchy pozostały specjalnością antologii "Nawiedzony", Mike Flanagan zwraca uwagę, że w "Nawiedzonym dworze w Bly" podejście do duchów jest inne niż w poprzednim sezonie. W "Nawiedzonym domu na wzgórzu" duchy były swego rodzaju abstrakcją, ukrytym koszmarem czekającym na mieszkańców. Teraz mają one swoją tożsamość.

– Wtedy próbowaliśmy ukryć twarze i postacie. W tym sezonie chcieliśmy, żeby nasze ukryte elementy opowiedziały swoją własną historię. I w przeciwieństwie do 1. sezonu, one zostaną wyjaśnione. Przed końcem sezonu będziecie wiedzieć, kim są i dlaczego tam są – mówił twórca serialu przed premierą.

Mike Flanagan wyjaśnił także dokładnie znaczenie lalek Flory i powracające w serialu motywy toksycznej miłości, posiadania, kontroli oraz uprzedmiotowienia kobiet.

Nawiedzony dwór w Bly jest dostępny na Netfliksie

REKLAMA