"Gambit królowej" jako film pełnometrażowy w reżyserii Heatha Ledgera? Główną rolę miała zagrać Ellen Page

"Gambit królowej" (Fot. Netflix)

0

Choć trafił w październiku na Netfliksa, miał być głośnym filmem pełnometrażowym w 2009 roku, a jego reżyserią miał się zająć Heath Ledger. Jaka historia kryje się za "Gambitem królowej"?

"Gambit królowej" jest aktualnie jednym z chętniej oglądanych i zarazem najlepszych seriali na Netfliksie. Czy zdobyłby równie duże popularność i uznanie, gdyby pojawił się na ekranach kin w 2009 roku? Właśnie taki los dla książki Waltera Tevisa z 1983 roku szykował Allan Scott (pseudonim szkockiego scenarzysty Allana Shiacha, współtwórcy serialu Netfliksa).

Gambit królowej miał być filmem Heatha Ledgera

Allan Scott ("Sanatorium poetów", "Wiedźmy") robił już podchody do ekranizacji książki ponad dekadę temu. Sam napisał scenariusz, a reżyserować miał Michael Apted ("Córka górnika") albo Bernardo Bertolucci ("Ostatnie tango w Paryżu").

Panowie ostatecznie nie podjęli się tego zadania, za to projektem zainteresował się Heath Ledger ("Mroczny Rycerz", "Tajemnica Brokeback Mountain"), który wydawał się stworzony do pracy nad produkcją o młodej, utalentowanej i uzależnionej od leków dziewczynie. Choćby dlatego, że sporo go z nią łączyło.

– Z całej tej trójki to Heath był tym, z którym chciałem pracować. On podchodził do tego z pasją. Był pełnym pasji młodym człowiekiem, którego to interesowało, i natychmiast mnie to do niego przyciągnęło. Rozmawialiśmy i rozmawialiśmy o tym projekcie przez telefon, aż później spotkaliśmy się pod koniec zeszłego roku – tak w wywiadzie z The Independent w 2008 roku mówił Allan Scott.

gambit królowej film heath ledger

I gdyby nie śmierć aktora, która miała miejsce w styczniu 2008 roku, czyli na kilka miesięcy przed rozpoczęciem prac nad filmem, plan zostałby wcielony w życie. A był na dosyć zaawansowanym etapie prac, bo scenariusz dostała do ręki Ellen Page, która miała zagrać Beth Harmon. Film miał być kręcony w 2008 roku i w 2009 roku trafić do kin.

– Spędziliśmy razem sporo czasu w ciągu ostatnich trzech miesięcy, pracując nad jego wizją. Robiłem szkic za szkicem, on dodawał coś od siebie. Kilka razy spotkaliśmy się w Nowym Jorku, gdzie spędzał dużo czasu. Byliśmy już na tym etapie, że wysłaliśmy scenariusz do Ellen. Heath miał mnóstwo pomysłów na obsadę, głównie z listy swoich kolegów aktorów. Planowaliśmy kręcić film pod koniec 2008 roku – opowiadał Allan Scott.

Szkocki scenarzysta miał swój udział w serialowym "Gambicie królowej" jako współtwórca scenariusza, wraz ze Scottem Frankiem ("Godless"), który serial także wyreżyserował i był jego showrunnerem.

Gambit królowej dostępny jest na Netfliksie