Czy "Gambit królowej" powróci z 2. sezonem? Anya Taylor-Joy zapewnia, że nie miałaby nic przeciwko, ale...

"Gambit królowej" (Fot. Netflix)

"Gambit królowej" to serial limitowany, ale tak spodobał się publiczności, że nie ustają pytania o 2. sezon. Co o kontynuacji sądzą twórcy i grająca główną rolę Anya Taylor-Joy?

"Gambit królowej", składający się z siedmiu odcinków miniserial Netfliksa, nieoczekiwanie stał się jednym z największych hitów platformy w tym roku. Opowieść o genialnej szachistce Beth Harmon (Anya Taylor-Joy), która przebywa w latach 60. drogę od osieroconej dziewczynki do szachowego arcymistrza, pokochała zarówno publiczność, jak i krytycy. I mimo że to zamknięta historia, zaplanowana jako produkcja limitowana, pojawia się coraz więcej pytań o 2. sezon.

Gambit królowej – czy będzie 2. sezon serialu?

Problemem w przypadku "Gambitu królowej" jest nie tylko to, że został zaplanowany na jedną serię, ale także fakt, że jest oparty na książce Waltera Tevisa z 1983 roku i wyczerpuje materiał źródłowy w stu procentach. To może komplikować kwestię dalszego zamówienia, choć absolutnie niczego nie wyklucza.

Zdarzały się już w serialowym świecie sytuacje, kiedy serial limitowany ze scenariuszem opartym na książce dostawał 2. sezon. Najbardziej znany przykład to "Wielkie kłamstewka", które prawdopodobnie wrócą także z 3. sezonem. Łatwo też sobie wyobrazić kontynuację historii Beth Harmon, czyli po prostu opowieść o jej kolejnych wzlotach i upadkach po osiągnięciu wielkiego sukcesu.

Gambit królowej sezon 2 czy będzie

Co na to twórcy i obsada? Producent wykonawczy serialu William Horberg w rozmowie z magazynem "Town & Country" dowodzi, że to raczej zamknięta historia.

– Mieliśmy dużo frajdy, rozmawiając o tym, co wydarzy się jutro. Ostatnia scena wydaje się być piękną nutą na zakończenie serialu, więc nie wiem, czy chcemy to kontynuować i odpowiedzieć na to pytanie. Może po prostu pozwólmy widzom wyobrazić sobie, co będzie dalej – mówi Horberg.

Gambit królowej – Anya Taylor-Joy o kontynuacji

Inaczej podchodzi do sprawy Anya Taylor-Joy, która podkreśla, że show-biznes nauczył ją jednego: wszystko jest możliwe. Kontynuacje zamkniętych historii też.

– Jeśli czegoś się nauczyłam, pracując w tej branży, to jest to: nigdy nie mów nigdy. Uwielbiam tę postać i na pewno bym wróciła, gdybym została o to poproszona, ale uważam, że zostawiamy Beth w dobrym miejscu. Myślę, że reszta jej życia z pewnością również będzie przygodą, ale w poszukiwaniu jakiejś formy spokoju, jakiejś formy bycia szczęśliwą, zadowoloną z tego, kim jest. Myślę, że to się kończy w fajnym miejscu – mówi aktorka.

Trzecią osobą, która odpowiada na pytanie, czy będzie 2. sezon "Gambitu królowej", jest Harry Melling, serialowy Harry Beltik.

– 2. część "Gambitu królowej", to by było dobre, nie? Miejsce, w którym kończymy w serialu limitowanym, jest miejscem, w którym kończy się książka. Nie wiem, czy może być kolejny [sezon], ale zdarzały się już dziwniejsze rzeczy – mówi aktor.

Gambit królowej sezon 2 czy będzie

Gdyby Netflix faktycznie chciał zamówić 2. sezon "Gambitu królowej", trochę musielibyśmy na niego poczekać. Jako że materiał źródłowy został wyczerpany, showrunner serialu Scott Frank, który jest także scenarzystą i reżyserem całej miniserii, musiałby zacząć od napisania od zera całego scenariusza.

Później do rozwiązania byłaby kwestia dostępności aktorów, co w czasach pandemii wiąże się z dodatkowymi trudnościami. Poza tym Anya Taylor-Joy jest cały czas zajęta – obecnie można ją znaleźć na planie "The Northman" Roberta Eggersa, a następny w kolejce jest prequel "Mad Max: Fury Road". To wszystko powoduje, że kontynuacja "Gambitu królowej" mogłaby powstać nie od razu, a za kilka lat.

Gambit królowej jest dostępny na Netfliksie

REKLAMA