Nasz top 10: Najlepsze seriale marca 2021 roku

"Shtisel" (Fot. Yes TV)

1 2 3

"Klangor", "Shtisel", "Falcon i Zimowy żołnierz", "For All Mankind"... Dobrych rzeczy w telewizji w marcu nie brakowało – oto top 10 najlepszych naszym zdaniem seriali.

Które z marcowych seriali warto nadrobić w święta? Prezentujemy naszą dziesiątkę najlepszych tytułów, znów bardzo eklektyczną, bo jest tu kosmos, seriale Marvela, nietypowa kreskówka, polski kryminał, ortodoksi z Izraela, ta dzisiejsza młodzież... Jest też eksperymentalny serial Apple TV+ czy dokument HBO o Woodym Allenie.

10. Przypadek Alice (nowość na liście)

najlepsze seriale 2021

"Przypadek Alice" (Fot. ITV)

"Przypadek Alice" to nowy serial ekipy "Durrellów", który w marcu pojawił się na Canal+. Serial specyficzny i dość nierówny, ale wciąż zasługujący na uwagę, zwłaszcza w czasach pandemicznych pustek w ramówkach. "Przypadek Alice" skupia się na losach tytułowej Alice (niezawodna Keeley Hawes), która w wyniku absurdalnego wypadku tuż po przeprowadzce do nowego domu traci mężczyznę swojego życia. I nie zaczyna zachowywać się jak na stateczną wdowę przystało.

"Przypadek Alice" jest trochę jak "After Life" Ricky'ego Gervaisa, czyli mierzy się z tematem pt. "Jak powinna wyglądać żałoba i dlaczego rzadko wygląda jak powinna". Jest tu element tajemnicy (facet Alice zostawia sporo nierozwiązanych spraw), jest bardzo dużo humoru, czarnego i nie tylko, i przede wszystkim jest ona – fenomenalna Keeley Hawes, raz jeszcze grająca kobietę, która nie jest taka, jak społeczeństwo by chciało. Brytyjski serial to też kawał nietypowego komediodramatu rodzinnego, w którym wyróżnia się zwłaszcza relacja Alice z matką (również świetna Joanna Lumley). Serial bywa irytujący, bywa też frustrujący, ale koniec końców ma wystarczająco dużo plusów, aby spędzić z nim kilka godzin. [MW]

9. Połączenie oczekujące (nowość na liście)

najlepsze seriale 2021

"Połączenie oczekujące" (Fot. Apple TV+)

"Połączenie oczekujące" (ang. "Calls") to pewnie propozycja nie dla wszystkich. Łączący elementy horroru i dramatu psychologicznego zbiór niby osobnych, ale jednak połączonych ze sobą strasznych historii nawet gatunkowo nie każdemu pewnie wyda się atrakcyjny. Do tego dochodzi forma, którą część widzów uzna za udany eksperyment, ale inni stwierdzą, że to niepotrzebne kombinowanie, bo wystarczyłby podcast.

My jesteśmy na tak. Serial w postaci zapisu rozmów telefonicznych uzupełnionych wizualizacjami minimalistycznymi, jednak dalekimi od przypadkowości, okazał się angażujący emocjonalnie i zmuszający odbiorców do ożywczego wysiłku w łączeniu faktów i wyobrażaniu sobie zdarzeń. A te wyobrażenia, tworzone pod wpływem sugestywnych dialogów i dźwięków, niewątpliwie bywały straszniejsze, niż gdyby nam wszystko po prostu pokazano. Na dodatek dylematy bohaterów były faktycznie dylematami. Takimi, które zostają z widzem po obejrzeniu/wysłuchaniu dziewięciu kilkunastominutowych odcinków. [KC]

8. Invincible (nowość na liście)

najlepsze seriale 2021

"Invincible" (Fot. Amazon Prime Video)

Jeśli lubicie historie o superbohaterach, ale szukacie czegoś spoza głównego nurtu, nowa produkcja Amazona może być właśnie dla was. "Invincible", czyli animacja, którą na podstawie własnego komiksu stworzył Robert Kirkman ("The Walking Dead"), to po części pastisz opowieści o zamaskowanych herosach, a po części wyraz ich bezwzględnego uwielbienia. Serial od fanów dla fanów, ale niekopiujący oklepanych schematów, lecz przerabiający je na własną modłę.

Efektem jest historia Marka (przemawia głosem Stevena Yeuna) – nastolatka obdarzonego niezwykłymi mocami, które odziedziczył po ojcu, niejakim Omni-Manie (J.K. Simmons). Stawiając pierwsze kroki w roli tytułowego superbohatera, chłopak nie tylko uczy się walczyć z zagrożeniami i współpracować z podobnymi sobie herosami, ale też łączyć obowiązki z codziennym życiem w szkole średniej. Dodajmy do tego mnóstwo zwrotów akcji, obrazową przemoc (to nie jest produkcja dla dzieci!) i dużo wyrazistych postaci, a otrzymamy serial sprawiający sporo frajdy, jeśli tylko kupimy jego przerysowany styl. [MP]

1 2 3
REKLAMA