Serialowy "Władca Pierścieni" z rekordowym budżetem. 1. sezon ma kosztować pięć razy tyle co "Gra o tron"

"Władca Pierścieni: Bractwo Pierścienia" (Fot. Warner Bros.)

W poprzedniej dekadzie wydawało się, że 10 mln dolarów na odcinek serialu telewizyjnego to rekordowo dużo. A teraz wchodzi Amazon z "Władcą Pierścieni". Ile ma kosztować 1. sezon?

To, że serial "Władca Pierścieni" będzie produkcją wysokobudżetową, było jasne od początku. Amazon wydał 250 mln dolarów na same prawa i wiadomo było, że na tym się nie zatrzyma. Początkowo spekulowano, że dwa sezony mają kosztować 500 mln dolarów. Teraz okazuje się, że Amazon wyda prawie tyle na jeden sezon.

Władca Pierścieni to najdroższy serial w historii

Jak donosi Reuters, minister rozwoju i turystyki Nowej Zelandii, Stuart Nash, ujawnił całkowitą kwotę produkcji 1. sezonu serialu przy okazji ogłaszania dodatkowego grantu od państwa. Amazon łącznie ma otrzymać dofinansowanie w wysokości 25% od Nowej Zelandii. Całkowite koszty produkcji 1. sezonu "Władcy Pierścieni" wyniosą 650 mln dolarów nowozelandzkich, czyli 465 mln dolarów amerykańskich.

To absolutny rekord, jeśli chodzi o budżety seriali telewizyjnych. Budżet "Gry o tron" średnio wynosił ok. 10 mln dolarów za odcinek, przy czym rósł z sezonu na sezonu. W 1. sezonie HBO wydawało znacznie mniejsze kwoty – ok. 6 mln dolarów na odcinek. Amazonowi uda się też przebić całą filmową trylogię "Władca Pierścieni", która kosztowała 281 mln dolarów. Ale już nie "Hobbita" – ten kosztował 745 mln.

Władca Pierścieni – opis fabuły serialu Amazona

Serial Amazona opowie legendy o bohaterach z Drugiej Ery Śródziemia. Akcja rozgrywać się będzie tysiące lat przed wydarzeniami z "Hobbita" i "Władcy Pierścieni", zabierając widzów do czasów, kiedy tworzyły się potęgi, królestwa wzrastały w chwale i upadały, pojawiali się nietypowi bohaterowie, a największy złoczyńca, jakiego stworzył Tolkien, groził, że pogrąży cały świat w mroku.

Rozpoczynający się w czasach względnego spokoju serial będzie śledzić losy grupy postaci znanych i zupełnie nowych, których czeka konfrontacja z od dawna oczekiwanym powrotem zła do Śródziemia. Od najciemniejszych jaskiń Gór Mglistych, przez majestatyczne lasy elfiej stolicy, Lindonu, po zapierającą dech w piersiach wyspę Númenor i najdalsze krańce map, te krainy i ci bohaterowie stworzą dziedzictwo, które będzie trwać długo po tym, jak sami już przeminą.

W obsadzie znajdują się m.in. Robert Aramayo (młody Ned Stark z "Gry o tron"), Morfydd Clark ("Mroczne materie"), Joseph Mawle (Benjen z "Gry o tron"), Maxim Baldry ("Rok za rokiem") i Markella Kavenagh ("Piknik pod Wiszącą Skałą").

Showrunnerami są J.D. Payne i Patrick McKay. Pierwsze odcinki wyreżyserował J.A. Bayona ("Jurassic World: Upadłe królestwo", "Sierociniec"), a za kolejne odpowiada Wayne Yip ("Preacher", "Doktor Who").

REKLAMA