Top 10 najlepszych seriali maja: "Mare z Easttown", "Kolej podziemna", "Master of None" i inne hity miesiąca

"Mare z Easttown" (Fot. HBO)

1 2 3

W maju fani seriali ostatecznie i nieodwołalnie zwariowali na punkcie "Mare z Easttown" – i my oczywiście też. Poza tym doceniamy m.in. "Kolej podziemną", "Master of None" i "Terapię".

Po wielu miesiącach serialowej posuchy, maj był tym miesiącem, kiedy mogliśmy wreszcie wybierać i przebierać. W naszej dziesiątce króluje oczywiście "Mare z Easttown", ale znalazło się też miejsce dla bardzo różnych historii, nie tylko z USA. Jest polski "Klangor", duńskie "Dochodzenie", brytyjscy "Wystawieni" i znów bardzo wyraźnie flirtujący z kinem europejskim "Master of None".

10. Dziewczyna z doświadczeniem (powrót na listę)

najlepsze seriale maj 2021

"Dziewczyna z doświadczeniem" (Fot. Starz)

"Dziewczyna z doświadczeniem" co sezon przedstawia inną historię z luksusową escort girl w roli głównej. Zmieniają się osoby, miejsca i tytułowe doświadczenia, ale zawsze jest chłód, elegancja i wrażenie, że wkraczamy do zakazanego świata. A także bohaterki, które pozostają w dużym stopniu nieprzeniknione, wyprane z emocji, wciąż grając kogoś innego i nie zdradzając za wiele ze swoich motywacji.

Dokładnie taka jest Iris (Julia Goldani Telles), neurobiolożka rozpoczynająca pracę w intrygującym start-upie w Londynie i jednocześnie – jako Cassie – drugie życie, które ma sfinansować leczenie jej ojca. Ale czy tylko o to chodzi? Czasem trudno powiedzieć, gdzie kończy się Cassie i zaczyna Iris – dziewczyna wydaje się być szczerze zainteresowana tym, jak można połączyć seks z nowymi technologiami, sprowadzając ludzkie pragnienia do serii danych. Element "Black Mirror" i ponadprzeciętna inteligencja bohaterki wyróżnia ten sezon, sprawiając, że im bliżej do końca, tym bardziej nie mamy pojęcia, dokąd nas zaprowadzi historia Iris. [MW]

9. Nierealne (spadek z 5. miejsca)

Najlepsze seriale 2021

"Nierealne" (Fot. HBO)

Wyraźny spadek względem poprzedniego zestawienia nie jest przypadkiem, lecz wynikiem mieszanych uczuć, jakie mamy względem produkcji HBO. "Nierealne" są bowiem serialem co najmniej niezłym, a choćby pod względami technicznymi wręcz znakomitym, ale jednocześnie w sześciu odcinkach składających się na pierwszą połowę sezonu zaserwowano nam równie dużo dobrych pomysłów, co kompletnego chaosu.

Majowe odcinki dobrze to ilustrowały, bo działo się tak dużo, że można było odnieść wrażenie, jakby twórcy zapominali widzów o wszystkim informować. Nie było jednak czasu rozmyślać nad fabularnymi dziurami, bo akcja gnała naprzód jak szalona, czy to podczas "egzekucji" Maladie, czy w zupełnie niespodziewanym finale. Na ten można się różnie zapatrywać, ale same rozwiązania dotyczące Amalii i jej historii wyglądają na tyle ciekawie, że mamy ochotę do tego świata wrócić. Oby wtedy był już bardziej poukładany. [MP]

8. Wystawieni (nowość na liście)

najlepsze seriale maj 2021

"Wystawieni" (Fot. BBC)

Z bardzo dużym opóźnieniem, ale wreszcie także w Polsce (na Canal+). I pewnie gdybyśmy mogli oglądać "Wystawionych" równo z Wielką Brytanią, czyli od lata 2020, nawet bardziej docenilibyśmy jedną z lepszych pandemicznych produkcji. Dziś kolejny zoomowy serial nie robi już takiego wrażenia. Ale i tak warto się skusić, a podstawowe powody są co najmniej dwa.

W głównych rolach, jako egocentryczne, ale i niepozbawione poczucia humoru wersje samych siebie, występują bowiem David Tennant i Michael Sheen. Duet znany z "Dobrego omenu" zdalnie się przekomarza, wystawia na próbę cierpliwość partnerek, dość niemrawo snuje plany dotyczące wystawienia pewnej sztuki, za to bardzo żywo próbuje ratować podkopane pandemią poczucie własnej wartości. Mimo że znowu oglądamy ludzi w internetowych okienkach, są tu lekkość i brytyjski dowcip. A do tego gościnne występy gwiazd, których detale najlepiej pozostawić jako niespodziankę. [KC]

1 2 3
REKLAMA