Czy agent Mobius jest wariantem Lokiego? Fani serialu Disney+ mają nową teorię przed środowym finałem

"Loki" (Fot. Marvel/Disney+)

Każdy odcinek "Lokiego" okazuje się pełny nowych wersji tytułowego Trickstera. Jednak to wcale nie Loki-Aligator może być największą niespodzianką.

Najpierw "Loki" odkrył przed nami Sylvie (Sophia Di Martino), kobiecą wersję Lokiego i całą jej historię. Nie było żadną tajemnicą, że istnieje jeszcze wiele innych wersji Lokiego, jednak scena po napisach w 4. odcinku, ukazująca Lokiego w wersji chłopca (Jack Veal), klasycznego Lokiego (Richard E. Grant), Boastful Lokiego (Deobia Oparei) oraz aligatora, wywołała jeszcze większy szum, a 5. odcinek pozwolił nam poznać ich dużo lepiej. Jednak uwagę fanów przyciągnął Mobius. I nie bez powodu.

Loki: Agent Mobius to wariant głównego bohatera?

Fabuła zabiera nas do Pustki, która okazuje się więzieniem i równocześnie wyrokiem śmierci dla każdego zesłanego wariantu. Nikt nie jest w stanie uciec przez Aliothem, zabijającym zaskoczonych wygnańców. Pustka jest miejscem bezczasu, gdzie warianty nie mają już na nic wpływu.

Loki (Tom Hiddleston) spotyka tam inne wersje siebie, ale poza tym cała kraina wydaje się opustoszała. Gdy wyraża zdziwienie, jakim cudem tyle jego wersji tutaj przetrwało, Klasyczny Loki odpowiada: "Ponieważ Loki zawsze przetrwa. To jest dokładnie to, co potrafimy robić". A kilka scen później oglądamy, jak Mobius (Owen Wilson) ratuje lądującą w Pustce Sylvie, która stara się uciec przed Aliothem. Jakim cudem Mobius przetrwał, jeżeli nie jest właśnie Lokim? Ale nie tylko to przemawia za nową fanowską teorią, którą znajdziecie w serwisie CBR.

Loki agent Mobius wariant

"Loki" (Fot. Marvel/Disney+)

Obaj bohaterowie z łatwością się ze sobą porozumieli, a Mobius od początku ma do Lokiego słabość. Bardzo podobną – choć nie romantyczną – jaką Loki ma do Sylvie. Z niezrozumiałych powodów, Mobius ciągle wierzy w Lokiego, ufa jego osądom i staje po jego stronie. Pomimo że Loki tak naprawdę niszczy cały system wartości Mobiusa i jego świat. Co więcej, Ravonna Renslayer (Gugu Mbatha-Raw) pełniąca w TVA najwyższą funkcję, zrobiła wszystko, by Mobius nie spotkał Sylvie. Czy bała się nici porozumienia pomiędzy wariantami tej samej osoby?

TVA z pewnością dużo zyskało, posiadając swojego Lokiego. Wymazanie wspomnień Trickstera i zmuszenie go, by pracował w korporacji? Każdy, kto zna Lokiego, wie, że to nie lada sztuka. Odyn wychowywał Lokiego od dziecka i nie był w stanie ułożyć i opanować jego charakteru.

Loki: Mobius posiada wiele cech Boga Psot

Historia Mobiusa również wpisuje się w drogę, jaką musi przejść Loki. Każdy z poznanych wariantów prędzej czy później został wygnany, siał zniszczenie i chaos. Odcinki 4 i 5 dokładnie to robią Mobiusowi. Jego podejrzliwość doprowadza w TVA do chaosu, a on sam zostaje wygnany. Finał odcinka pokazuje nam powrót Mobiusa do swojego świata, który ma zamiar zniszczyć – co w poetycki sposób dopełnia to, co Lokim zawsze kierowało. Wyrwanie się z opresyjnych rządów, decydowanie o sobie, zdobycie władzy.

Kolejnym pasującym do układanki puzzlem jest wpływ, jakie wszystkie warianty mają na siebie. Serial pokazuje, jak wspólne doświadczenia i przekonania sprawiają, że popychają się nawzajem do heroicznych czynów. Loki pod wpływem Sylvie zmienia plan przejęcia z TVA na zniszczenie systemu, który gnębi jednostki niemające wpływu na swoją historię. Sylvie napędzana chęcią zemsty, pod wpływem Lokiego zaczyna rozumieć, że może powinno być w tym coś więcej.

Loki agent Mobius wariant teoria fanowska

"Loki" (Fot. Marvel/Disney+)

Mobius pod wpływem Lokiego zaczyna zastanawiać się nad słusznością swoich działań, a Loki pod wpływem Mobiusa docenia wartość przyjaźni. Główni bohaterowie mają wpływ nawet na Klasycznego Lokiego, który kończy bohaterską śmiercią w imię wyższych wartości.

Serial wielokrotnie wspominał, że Loki może docenić tylko innego Lokiego. Mobius wyśmiał nawet uczucie rodzące się pomiędzy Lokim a Sylvie, komentując złośliwie: "Zakochałeś się w sobie!". Czy Mobius mógłby mieć na Lokiego tak duży wpływ, nie będąc jednym z wariantów? Na to pytanie odpowie zapewne szósty, finałowy odcinek sezonu pierwszego.

REKLAMA