Najlepsze seriale true crime na Netfliksie. "Schody", "Making a Murderer", "Wyznania morderców" i nie tylko

"Making a Murderer" (Fot. Netflix)

1 2 3

Wielka popularność podcastów i seriali true crime sprawia, że oferta platform streamingowych i podcastowych coraz bardziej pęka w szwach. Jakie seriale warto obejrzeć na Netfliksie?

Kto słyszał o sprawie rodziny Averych? Prawdopodobnie każdy subskrybent Netfliksa wiernie śledzący ofertę platformy. Ale już o sprawie Iwana Demianiuka albo tajnym projekcie Franka Olsona, zdecydowana mniejszość. Jeśli interesują was zarówno głośne sprawy, jak i te mniej znane, to zaproponowana przez nas lista seriali dokumentalnych opowiadających o prawdziwej zbrodni powinna przykuć waszą uwagę. Dzisiaj zapraszamy na przegląd oferty dokumentalnej Netfliksa.

Schody

najlepsze seriale true crime netflix schody

"Schody" (Fot. Netflix)

Michael Peterson był dość znanym dziennikarzem i pisarzem w Durham w Karolinie Północnej, ale noc, kiedy w tajemniczych okolicznościach umarła jego żona, sprawiła że dopiero wtedy trafił na najpoczytniejsze nagłówki amerykańskich dzienników. 13 odcinków serialu to podróż, w czasie której próbujemy ustalić, co się stało, gdy Kathleen Peterson wchodziła po schodach do sypialni w nocy 9 grudnia 2001 roku.

Czy unikatowy gatunek lokalnych sów rzeczywiście miał w tym swój udział, a może to Michael Peterson chciał się pozbyć małżonki? Historia tej zbrodni jest zatrważająca i do dzisiaj budzi grozę. Kontrowersyjny wyrok sądu i dalsze rozstrzygnięcia sprawiają, że widz chciałby osobiście zbadać tę sprawę, żeby mieć pewność, że sprawiedliwości stało się zadość. A czy stało się? Dwie żony, adoptowane córki, tajemniczy pobyt w Niemczech i homoseksualne romanse to tylko wierzchołek góry lodowej z napisem "tajemnice Michaela Petersona". Chcecie dowiedzieć się więcej? Wejdźcie na "Schody" i kliknijcie "start".

Iwan Groźny z Treblinki

Iwan Groźny z Treblinki najlepsze seriale true crime netflix

"Iwan Groźny z Treblinki" (Fot. Netflix)

Pięć odcinków serialu to właściwie zaledwie wstęp do tego, żeby opowiedzieć historię powojennej zawieruchy, która pozwoliła katom uniknąć odpowiedzialności za zbrodnie na ludzkości. Kim właściwie jest John Demjanjuk, niepozorny robotnik z Cleveland, podejrzewany o to, że jako Iwan Demianiuk (ps. Iwan Groźny) katował więźniów obozów koncentracyjnych m.in. w Trawnikach, Sobiborze i Treblince? Czy to możliwe, że ukraińscy zbrodniarze wojenni wiedli później spokojne i beztroskie życie w Stanach Zjednoczonych przez nikogo nie niepokojeni?

Serial przedstawia śledztwo i procesy sądowe w sprawie Johna Demjanjuka sięgające lat 80., kiedy to Izrael upomniał się o sprawiedliwość dla ofiar obozów koncentracyjnych i domagał jego osądzenia. Zaciekle broniła go amerykańska rodzina i sąsiedzi, bo przecież zawsze był miły i mówił im "dzień dobry". Czy można sądzić za "błędy młodości" schorowanego starca, który większość życia uczciwie pracował na rzecz amerykańskiej gospodarki? Wstrząsająca historia nie tylko ze względu na próby rozliczenia wojennych zbrodni, ale z uwagi na istotny kontekst kulturowy oraz społeczny.

Serial doskonale pokazuje też problem współczesnych społeczeństw – starość wzbudza w nas litość i współczucie, tak bardzo, iż nie chcemy widzieć w niezaradnym schorowanym człowieku potwora bestialsko mordującego ludzi. A przecież żadne "dzień dobry" mówione sąsiadom tego nie zmieni.

Making a Murderer

Making a Murderer najlepsze seriale true crime netflix

"Making a Murderer" (Fot. Netflix)

"Making a Murderer" nie trzeba szczególnie mocno promować, ale nie może go zabraknąć w naszym zestawieniu. Serial skutecznie wypromował Netflix w 2015 roku. Historia jest wstrząsająca. Steven Avery wychodzi z więzienia po 18 latach odsiadywania wyroku za przestępstwo, którego nie popełnił. Hrabstwo obawia się, że będzie żądał wielomilionowego odszkodowania, co oznacza zrujnowanie budżetu całego okręgu administracyjnego. Niedługo później zostaje oskarżony i skazany za gwałt na Teresie Hallbach i jej zabójstwo. Hallbach przyjechała sfotografować jego auta na sprzedaż. Jest to duże uproszczenie wieloletniej historii, do dzisiaj nie mającej swojego finału. Jednak gdy Avery zostaje oskarżony, rezygnuje z walki o odszkodowanie i godzi się na ugodę, potrzebuje bowiem pieniędzy na adwokata w kolejnym procesie karnym. Przypadek? Trudno orzec.

Kto zamordował Teresę Hallbach? Czy Steven Avery jest winny popełnienia tej zbrodni? W serialu każdy znajdzie własną odpowiedź. Dokument pokazuje nam przede wszystkim nieudolność amerykańskiego systemu sądowego i wielkie pole do interpretacji materiału dowodowego przez biegłych. Po obejrzeniu tej produkcji nikt z nas nie chciałby być sądzony w jakiejkolwiek sprawie na terenie Stanów Zjednoczonych. Dwa sezony, 20 odcinków i historia sięgająca do lat 80. ubiegłego wieku.

1 2 3
REKLAMA