Emmy 2021 – lista zwycięzców. "The Crown", "Ted Lasso" i "Mare z Easttown" zgarniają większość nagród

"The Crown" (Fot. Netflix)

Za nami kolejne rozdanie nagród Emmy. To był kolejny wielki dzień "The Crown" i "Teda Lasso". "Mare z Easttown" pokonała w większości kategorii "Gambit królowej" – ale jest twist.

Odbyła się 73. gala rozdania Emmy, tym razem już nie wirtualna, którą poprowadził Cedric the Entertainer. Obyło się bez większych niespodzianek – wielkim zwycięzcą jest "The Crown", które zgarnęło wszystko w kategoriach dramatycznych, od nagrody dla najlepszego serialu, poprzez nagrody aktorskie (Olivia Colman i Josh O'Connor, a na drugim planie Gillian Anderson i Tobias Menzies, który wygrał m.in. z Michaelem K. Williamsem), aż po nagrody za reżyserię i scenariusz.

Większa różnorodność była w kategoriach komediowych, gdzie "Ted Lasso" (najlepszy serial dramatyczny, najlepszy aktor, najlepszy aktor i aktorka drugoplanowa) podzielił się zwycięstwami z "Hacks" (najlepsza aktorka, najlepszy scenariusz i reżyseria).

Jeszcze ciekawiej działo się w kategoriach miniserialowych. Najwięcej, bo trzy nagrody, otrzymała "Mare z Easttown (najlepsza aktorka, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepszy aktor drugoplanowy), za to "Gambit królowej" dostał nagrodę dla najlepszego miniserialu i za reżyserię. Za scenariusz nagrodzono z kolei "Mogę cię zniszczyć".

Najwięcej statuetek, bo aż siedem, na niedzielnej gali otrzymało "The Crown". Na kolejnych miejscach znajdują się "Ted Lasso" (cztery nagrody) oraz "Hacks" i "Mare z Easttown" (po trzy). "Gambit królowej" za to rządził w zeszłym tygodniu, zbierając dziewięć nagród w kategoriach technicznych.

Tegoroczne rozdanie zdominował Netflix, który zgarnął łącznie 44 nagrody Emmy. Duet HBO/HBO Max otrzymał 19 nagród, Disney+ 14, a Apple TV+ – 10. Pełną listę zwycięzców, z programami, które nie są serialami, znajdziecie tutaj.

Emmy 2021 – najlepsze seriale. Lista zwycięzców

Najlepszy serial dramatyczny
The Boys
Bridgertonowie
The Crown – WYGRANA
Opowieść podręcznej
Kraina Lovecrafta
The Mandalorian
Pose
This Is Us

Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym
Uzo Aduba, Terapia
Olivia Colman, The Crown – WYGRANA
Emma Corrin, The Crown
Elisabeth Moss, Opowieść podręcznej
Mj Rodriguez, Pose
Jurnee Smollett, Kraina Lovecrafta

Najlepszy aktor w serialu dramatycznym
Sterling K. Brown, This Is Us
Jonathan Majors, Kraina Lovecrafta
Josh O'Connor, The Crown – WYGRANA
Regé-Jean Page, Bridgertonowie
Billy Porter, Pose
Matthew Rhys, Perry Mason

Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu dramatycznym
Michael K. Williams, Kraina Lovecrafta
John Lithgow, Perry Mason
Tobias Menzies, The Crown – WYGRANA
O-T Fagbenle, Opowieść podręcznej
Max Minghella, Opowieść podręcznej
Bradley Whitford, Opowieść podręcznej
Giancarlo Esposito, The Mandalorian
Chris Sullivan, This Is Us

Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu dramatycznym
Aunjanue Ellis, Kraina Lovecrafta
Gillian Anderson, The Crown – WYGRANA
Helena Bonham Carter, The Crown
Emerald Fennell, The Crown
Madeline Brewer, Opowieść podręcznej
Ann Dowd, Opowieść podręcznej
Yvonne Strahovski, Opowieść podręcznej
Samira Wiley, Opowieść podręcznej

Najlepszy aktor gościnny w serialu dramatycznym
Don Cheadle, Falcon i Zimowy żołnierz
Charles Dance, The Crown
Timothy Olyphant, The Mandalorian
Courtney B. Vance, Kraina Lovecrafta – WYGRANA
Carl Weathers, The Mandalorian

Najlepsza aktorka gościnna w serialu dramatycznym
Alexis Bledel, Opowieść podręcznej
Claire Foy, The Crown – WYGRANA
Mckenna Grace, Opowieść podręcznej
Sophie Okonedo, Ratched
Phylicia Rashad, This Is Us

Najlepszy scenariusz w serialu dramatycznym
The Boys, What I Know (Rebecca Sonnenshine)
The Crown, War (Peter Morgan) — WYGRANA
Opowieść podręcznej, Home (Yahlin Chang)
Kraina Lovecrafta, Sundown (Misha Green)
The Mandalorian, Chapter 13: The Jedi (Dave Filoni)
The Mandalorian, Chapter 16: The Rescue (Jon Favreau)
Pose, Series Finale (Ryan Murphy, Brad Falchuk, Steven Canals, Janet Mock i Our Lady J)

Najlepsza reżyseria w serialu dramatycznym
Bridgertonowie, Diamond of the First Water (Julie Anne Robinson)
The Crown, Fairytale (Benjamin Caron)
The Crown, War (Jessica Hobbs) — WYGRANA
Opowieść podręcznej, The Wilderness (Liz Garbus)
The Mandalorian, Chapter 9: The Marshal (Jon Favreau)
Pose, Series Finale (Steven Canals)

Najlepszy serial komediowy
Black-ish
Cobra Kai
Emily w Paryżu
Hacks
Stewardesa
The Kominsky Method
PEN15
Ted Lasso – WYGRANA

Najlepsza aktorka w serialu komediowym
Aidy Bryant, Shrill
Kaley Cuoco, Stewardesa
Allison Janney, Mamuśka
Tracee Ellis Ross, Black-ish
Jean Smart, Hacks – WYGRANA

Najlepszy aktor w serialu komediowym
Anthony Anderson, Black-ish
Michael Douglas, The Kominsky Method
William H. Macy, Shameless
Jason Sudeikis, Ted Lasso – WYGRANA
Kenan Thompson, Kenan

Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu komediowym
Carl Clemons-Hopkins, Hacks
Kenan Thompson, Saturday Night Live
Bowen Yang, Saturday Night Live
Brett Goldstein, Ted Lasso – WYGRANA
Brendan Hunt, Ted Lasso
Nick Mohammed, Ted Lasso
Jeremy Swift, Ted Lasso
Paul Reiser, The Kominsky Method

Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu komediowym
Hannah Einbinder, Hacks
Aidy Bryant, Saturday Night Live
Kate McKinnon, Saturday Night Live
Cecily Strong, Saturday Night Live
Juno Temple, Ted Lasso
Hannah Waddingham, Ted Lasso – WYGRANA
Rosie Perez, Stewardesa

Najlepszy aktor gościnny w serialu komediowym
Alec Baldwin, Saturday Night Live
Dave Chappelle, Saturday Night Live – WYGRANA
Morgan Freeman, The Kominsky Method
Daniel Kaluuya, Saturday Night Live
Daniel Levy, Saturday Night Live

Najlepsza aktorka gościnna w serialu komediowym
Jane Adams, Hacks
Yvette Nicole Brown, A Black Lady Sketch Show
Bernadette Peters, Zoey's Extraordinary Playlist
Issa Rae, A Black Lady Sketch Show
Maya Rudolph, Saturday Night Live – WYGRANA
Kristen Wiig, Saturday Night Live

Najlepszy scenariusz w serialu komediowym
Stewardesa, In Case of Emergency (Steve Yockey)
Girls5eva, Pilot (Meredith Scardino)
Hacks, There Is No Line (Lucia Aniello, Paul W. Downs i Jen Statsky) — WYGRANA
PEN15, Play (Maya Erskine)
Ted Lasso, Pilot (Jason Sudeikis, Bill Lawrence, Brendan Hunt i Joe Kelly)
Ted Lasso, Make Rebecca Great Again (Jason Sudeikis, Brendan Hunt i Joe Kelly)

Najlepsza reżyseria w serialu komediowym
B Positive, Pilot (James Burrows)
Stewardesa, In Case of Emergency (Susanna Fogel)
Hacks, There Is No Line (Lucia Aniello) — WYGRANA
Mamuśka, Scooby-Doo Checks and Salisbury Steak (James Widdoes)
Ted Lasso, Biscuits (Zach Braff)
Ted Lasso, The Hope That Kills You (M.J. Delaney)
Ted Lasso, Make Rebecca Great Again (Declan Lowney)

Najlepszy serial limitowany
Mogę cię zniszczyć
Mare z Easttown
Gambit królowej – WYGRANA
Kolej podziemna
WandaVision

Najlepszy film TV
Dolly Parton's Christmas on the Square – WYGRANA
Oslo
Robin Roberts Presents: Mahalia
Sylvie's Love
Uncle Frank

Najlepszy aktor w serialu limitowanym lub filmie TV
Paul Bettany, WandaVision
Hugh Grant, Od nowa
Ewan McGregor, Halston – WYGRANA
Lin-Manuel Miranda, Hamilton
Leslie Odom, Jr., Hamilton

Najlepsza aktorka w serialu limitowanym lub filmie TV
Michaela Coel, Mogę cię zniszczyć
Cynthia Erivo, Geniusz: Aretha
Elizabeth Olsen, WandaVision
Anya Taylor-Joy, Gambit królowej
Kate Winslet, Mare z Easttown – WYGRANA

Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu limitowanym lub filmie TV
Phillipa Soo, Hamilton
Renée Elise Goldsberry, Hamilton
Jean Smart, Mare z Easttown
Julianne Nicholson, Mare z Easttown – WYGRANA
Moses Ingram, Gambit królowej
Kathryn Hahn, WandaVision

Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu limitowanym lub filmie TV
Daveed Diggs, Hamilton
Jonathan Groff, Hamilton
Anthony Ramos, Hamilton
Paapa Essiedu, Mogę cię zniszczyć
Evan Peters, Mare z Easttown – WYGRANA
Thomas Brodie-Sangster, Gambit królowej

Najlepszy scenariusz w serialu limitowanym lub filmie TV
Mogę cię zniszczyć (Michaela Coel) – WYGRANA
Mare z Easttown (Brad Ingelsby)
Gambit królowej (Scott Frank)
WandaVision, All-New Halloween Spooktacular! (Chuck Hayward and Peter Cameron)
WandaVision, Filmed Before a Live Studio Audience (Jac Schaeffer)
WandaVision, Previously On (Laura Donney)

Najlepsza reżyseria w serialu limitowanym lub filmie TV
Hamilton (Thomas Kail)
Mogę cię zniszczyć, Ego Death (Michaela Coel i Sam Miller)
Mogę cię zniszczyć, Eyes Eyes Eyes Eyes (Sam Miller)
Mare z Easttown (Craig Zobel)
Gambit królowej (Scott Frank) – WYGRANA
Kolej podziemna (Barry Jenkins)
WandaVision (Matt Shakman)

REKLAMA