"The Office PL", czyli co dwoje szefów, to nie jeden. Vanessa Aleksander opowiada o roli Patrycji Kowal

"The Office PL" (Fot. Canal+/Łukasz Bąk)

Jedną z większych zmian scenariuszowych w polskiej wersji "Biura" jest pojawienie się postaci wiceprezeski Patrycji Kowal. Vanessa Aleksander opowiada o swojej roli w "The Office PL".

Na platformie Canal+ możecie już oglądać cały sezon serialu "The Office PL", polskiej wersji kultowego sitcomu. Dla fanów wersji brytyjskiej i amerykańskiej sporym zaskoczeniem mogło okazać się to, że w polskim serialu mamy dwie osoby zarządzające biurem.

The Office PL – Patrycja kontra coaching

Michał Holc (w tej roli Piotr Polak) to prezes Kropliczanki z długoletnim doświadczeniem, ale pod koniec pierwszego odcinka pojawia się Patrycja Kowal, wiceprezeska mianowana przez nowego właściciela firmy. W postać Patrycji wciela się Vanessa Aleksander, z którą rozmawialiśmy przed premierą serialu. Zapytaliśmy aktorkę, jak wyglądała droga do roli Patrycji i jej odpowiedź nas zaskoczyła:

– Brałam udział w castingu do dwóch postaci – Patrycji i Asi. Co ciekawe, to dwie zupełnie inne bohaterki. Początkowo obstawiałam, że jeśli zostanę zaangażowana do projektu, to prędzej do roli Asi. Patrycję musiałam potraktować zupełnie intuicyjnie. W trakcie przesłuchania do końca nie wiedziałam, jak ją uchwycić. Nie wiedziałam, czy podejść do niej bardziej formalnie, czy realistycznie – co mieści się w formacie mockumentu, a co już nie. Miałam strasznie dużo pytań do roli Patrycji. Asia wydawała mi się bliższa. Dużo łatwiej poradziłam sobie z nagraniem. Cieszę się, że ostatecznie stało się inaczej, bo miałam więcej zagwozdek, jeśli chodzi o Patrycję i dzięki temu więcej radości z kombinowania.

the office pl patrycja vanessa aleksander

"The Office PL" (Fot. Canal+/Łukasz Bąk)

Patrycja i Asia to postacie z dwóch różnych światów. Asia, która jest recepcjonistką, sprawia wrażenie najbardziej rozsądnej osoby w całym biurze. I jako jedyna ma sporo codziennej pracy do wykonania. W tej roli ostatecznie wystąpiła Kornelia Strzelecka, która dobrze radzi sobie w dość emocjonalnej relacji z bohaterem granym przez Piotra Polaka. Jeśli zaś mowa o Patrycji, ona także w relacji z Michałem, ma okazję ujawnić cały wachlarz cech swojej osobowości. Nie mogliśmy nie zapytać o to, jaki miała pomysł na Patrycję i czym się inspirowała w wymyślaniu jej zwyczajów, zachowania, sposobu mówienia:

– Mam koleżankę, która była w związku z coachem motywacyjnym. Ta dziewczyna, nagle, po kilku miesiącach relacji, zaczęła zupełnie inaczej formułować zdania. Mówiła z emfazą, wszystko miało wielkie przesłanie, każda informacja miała znaczenie. Koleżanka sprawiała wrażenie, jakby wierzyła w tę formę i była nawet w jej ramach autentyczna, ale koniec końców była to tylko forma. Pomyślałam więc, że to jest klucz, po który chciałabym sięgnąć. Wydawało mi się to prawdopodobne i zabawne samo w sobie. Nagle człowiek staje się kreacją, a jednocześnie jest autentyczny, bo bardzo mocno wierzy we wszystko, co opowiada, nawet jeśli są to bzdury, tak jak w przypadku Patrycji. Ale niestety wciąż jest to wyuczone, jest to jakaś formuła, a nie szczera chęć komunikacji, czy prawdziwa wiedza. To był mój punkt wyjścia podczas budowania tej roli.

The Office PL – Patrycja kontra Michał

Patrycja, w przeciwieństwie do Michała, chce eksperymentować i sięgać po nowe rozwiązania w firmie. Oczywiście wiele z nich jest nietrafionych jak choćby wydanie wszystkich środków na jeden spot reklamowy z gwiazdorem, ale już rozwijanie mediów społecznościowych nie brzmi jak zły pomysł (zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że aktualna strategia firmy ogranicza się do postów typu "woda z rana jak śmietana"). Szybko jednak okazuje się, że nie ma żadnego doświadczenia w zarządzaniu firmą i brak jej długofalowego planu rozwoju dla Kropliczanki.

the office pl patrycja vanessa aleksander

"The Office PL" (Fot. Canal+/Łukasz Bąk)

Co ciekawe, nie jest wcale tak, że ona i Michał bardzo się od siebie różnią. Ich uwielbienie władzy dobrze manifestuje się w odcinku "Równouprawnienie", w którym dochodzi do sytuacji, w której Bożenka i Gosia mają być zwolnione. To, jak Patrycja i Michał, z taką samą intensywnością i ignorancją, upokarzają swoje pracownice, pokazuje, że w gruncie rzeczy są tak samo zakochani w zarządzaniu ludźmi. Zapytaliśmy Vanessę Aleksander, z kim nie chciałaby pracować, biorąc pod uwagę całą ekipę Kropliczanki:

– Wszystkich bohaterów lubię, chyba najmniej chciałabym pracować z Patrycją, ona wydaje mi się najbardziej bezwzględna. A jednak z drugiej strony, wydaje mi się wrażliwą i zranioną osobą. Mam nadzieję, że widownia będzie chciała ją czasem przytulić, tak jak mi się zdarzało. I zrozumieć, skąd wynika jej potrzeba ciągłej atencji i ciągłego bycia na szczycie. Każdy z tych bohaterów ma drugie dno i każdy z tematów, które poruszamy wybrzmiewa dramatycznie. Cieszę się, że udało się to w tym formacie. Mimo tego, że jest to komedia.

The Office PL – Patrycja i Dawid Podsiadło

Patrycja, ze swoim uwielbieniem nowości, zmian, mediów społecznościowych i wszystkich modnych trendów społecznych, stara się zrewolucjonizować biurową nudę. Michał początkowo źle znosi jej obecność, ale w gruncie rzeczy, długofalowo grają do jednej bramki i potrafią znaleźć porozumienie, ucząc się korporacyjnego języka odpowiedniego do rozmowy z pracownikami. Jednak to Patrycja wpada na pomysł, aby zorganizować kampanię reklamową z gwiazdą muzyczną dużego formatu.

the office pl patrycja vanessa aleksander

"The Office" (Fot. Łukasz Bąk/Canal+)

Canal+ do samego końca trzymał w tajemnicy występ gościnny Dawida Podsiadły, który gra rolę przejaskrawionej wersji samego siebie (ewentualnie piłkarza Rafała Siadaczki). Zapytaliśmy Vanessę Aleksander, jak wyglądała jej praca na planie z Dawidem Podsiadłą, który nie jest profesjonalnym aktorem:

– Dawid nie jest zawodowym aktorem, ale wiedziałam, że ma świetne wyczucie rytmu. Znamy się od wielu lat, a jedno z naszych pierwszych spotkań miało miejsce podczas castingu do filmu, gdzie mu podrzucałam kwestie. Jest świetnym partnerem, szalenie uważnym. Słucha uwag, a jednocześnie ma masę propozycji. Jak tylko dowiedziałam się, że będzie częścią naszej ekipy aktorskiej, to byłam zupełnie spokojna. Myślę, że fakt że Dawid zna mnie tak dobrze i tak długo, spowodował, że on także czuł się bardziej komfortowo. Mieliśmy masę frajdy ze wspólnej pracy.

O tym, czy serial z podwójnie obsadzonym fotelem szefa zobaczymy w kolejnych odsłonach, dowiemy się z pewnością niebawem, tymczasem możemy oglądać 12 odcinków pierwszego sezonu na Canal+.

The Office PL jest dostępne na canalplus.com

REKLAMA