"Koło czasu" chce być jak "Gra o tron"? Twórca serialu Amazona uważa te porównania za "uciążliwe obciążenie"

"Koło czasu" (Fot, Amazon Prime Video)

"Koło czasu" to nowy serial fantasy od Amazona. W internecie nie brakuje porównań produkcji do kultowej "Gry o tron". Co na ten temat sądzi twórca, Rafe Judkins?

"Koło czasu" to historia osadzona w świecie fantasy, oparta o bestsellerową serię książek Roberta Jordana o tym samym tytule. Wysokobudżetowa produkcja już od pierwszych odcinków jest porównywana do "Gry o tron". Czy słusznie?

Koło czasu – twórca o porównaniach do Gry o tron

Showrunner "Koła czasu" Rafe Judkins w rozmowie z The Ringer przyznał, że nie jest z tych porównań szczególnie zadowolony.

– Uważam, że to wyłącznie uciążliwe obciążenie. Szczerze mówiąc, ani serial, ani książki nie są jak "Gra o tron" i powiedziałem to Amazonowi na samym początku – jeśli szukacie następnej "Gry o tron", to nie jest to. To, co zamierzam wam przedstawić, to serial, który jest naprawdę inny – podkreślił.

Showrunner zdaje sobie sprawę, że ludzie szukają nowego fenomenu na miarę "Gry o tron", ale nie sądzi, że będzie to kolejny serial fantasy.

– Myślę, że kiedy ludzie mówią, że szukają następnej "Gry o tron", często mają na myśli coś, co przebije kulturową bańkę i zaistnieje w ogromnie globalnej przestrzeni... Myślę, że następna taka rzecz będzie czymś zupełnie innym. Nie wiem, co to będzie – to może być nawet produkcja o duńskich piłkarzach.

koło czasu amazon prime video

"Koło czasu" (Fot, Amazon Prime Video)

Rafe Judkins nie ukrywa, że sam jest ogromnym fanem "Gry o tron", ale kiedy pracował przy "Kole czasu", nigdy nie przyświecała mu idea stworzenia kopii kultowej produkcji, co jasno przedstawił władzom Amazona.

– Uwielbiałem książki "Gry o tron", a potem pokochałem też adaptację. Powiedziałem, że to kocham, ale nie zamierzam tego robić.  Więc jeśli zaangażujemy się w to razem, zróbmy to, wiedząc, że wprowadzamy do życia coś innego, co jest naprawdę niesamowite, czyli "Koło czasu", stanowiące na wiele sposobów filar literatury fantasy, który nigdy nie został zaadaptowany.

"Koło czasu" okazało się tegoroczną najchętniej oglądaną premierą na Amazon Prime Video – i jedną z pięciu najpopularniejszych premier w historii platformy. Trwają już prace nad kolejnym sezonem. W głównej roli występuje Rosamund Pike ("Zaginiona dziewczyna"), która wciela się w Moiraine, członkini potężnej, złożonej z samych kobiet organizacji Aes Sedai. Bohaterka poszukuje wybrańca do walki z Cieniem. Zapraszamy do zapoznania się z naszą recenzja premiery.

Koło czasu – nowe odcinki w piątki na Prime Video

REKLAMA