George R.R. Martin błagał HBO o więcej sezonów "Gry o tron". Pisarz uważał, że tak szybki koniec to zły pomysł

"Gra o tron" (Fot. HBO)

Ile sezonów powinna mieć "Gra o tron"? George R.R. Martin miał bardzo konkretny plan i podobno wręcz błagał HBO, żeby zamówiło więcej. Innego zdania byli showrunnerzy serialu.

"Gra o tron" to bez wątpienia serial kultowy, jednak podejście twórców do finałowego sezonu rozczarowało praktycznie wszystkich. Ósma seria stała się obiektem kpin, a wielu czołowych aktorów z obsady wprost mówiło, że nie widziało ostatnich odcinków. Jak się okazuje, George R.R. Martin próbował wynegocjować kolejne sezony, ale opór postawili showrunnerzy.

Gra o tron – Martin próbował ratować serial

Niedawno premierę miała książka Jamesa Andrew Millera "Tinderbox: HBO's Ruthless Pursuit of New Frontiers". Można znaleźć w niej mnóstwo zakulisowych – i niewygodnych dla HBO – informacji o "Grze o tron", w tym wypowiedzi Paula Haasa, przedstawiciela George'a R.R Martina. Według słów agenta, pisarz wielokrotnie odbywał rozmowy z twórcami i był niezadowolony, że chcą kończyć całą historię po ośmiu sezonach.

– George poleciał do Nowego Jorku na lunch z [ówczesnym szefem HBO Richardem] Pleplerem błagać go, żeby zrobił 10 sezonów po 10 odcinków, ponieważ było na to wystarczająco dużo materiału, i powiedzieć mu, że byłoby to bardziej satysfakcjonujące i bardziej rozrywkowe doświadczenie. [Showrunnerzy D.B. Weiss i David Benioff] byli zmęczeni, i słusznie. Byli wykończeni i chcieli przejść już dalej, więc skrócili serial, a potem zaczęły się negocjacje pod tytułem: na sezonów mogą to rozciągnąć? Bo oczywiście HBO chciało więcej – cytuje książkę Insider.

gra o tron zakończenie

"Gra o tron" (Fot. HBO)

W tej samej książce można znaleźć także informację, że autor "Pieśni Lodu i Ognia" jasno dawał do zrozumienia, że nie podoba mu się odejście od fabuły pierwowzoru. Podobno wytyczył on showrunnerom jasną ścieżkę, ale oni zdecydowali się kontynuować wątki po swojemu. Paul Haas podkreślił także, że George R.R Martin nigdy nie odpowiedział twórcom na pytanie, kto zasiądzie na tronie Westeros – mimo że oni mówili co innego.

George R.R Martin pracuje obecnie przy serialu "Dom smoka", opowiadającym o wojnie domowej Targaryenów, zwanej Tańcem Smoków. Akcja rozgrywa się ok. 200 lat przed wydarzeniami z "Gry o tron". Serial ma zadebiutować w przyszłym roku, ale dokładna data premiery nie jest jeszcze znana.

Gra o tron jest dostępna w serwisie HBO GO

REKLAMA