Kartografowie z UW opracowali mapę świata "Wiedźmina". Gdzie jest Rivia, Cintra i Kaer Morhen?

"Wiedźmin" (Fot. Netflix)

Jeśli kiedykolwiek podczas czytania lub oglądania "Wiedźmina" zastanawialiście się, jak dokładnie wygląda to uniwersum, naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego przychodzą z pomocą.

Obecnie trwają prace nad 3. sezonem serialu "Wiedźmin", a tymczasem dość niespodziewanie w internecie pojawiła się mapa świata, która została stworzona przez polskich kartografów. Skąd pomysł na tę inicjatywę?

Wiedźmin – mapa świata z książek Sapkowskiego

Mapa została stworzona przez naukowców z Zakładu Geografii Politycznej i Historycznej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Jak czytamy na stronie inicjatywy, mapa powstała w oparciu zarówno o książki Andrzeja Sapkowskiego, jak i inspirowane nimi dzieła popkultury, w tym także gry.

Mapa zawiera wszystkie znane fanom miasta i krainy, jak Rivia, Kaer Morhen czy Cintra. Niektóre nazwy zostały wymyślone przez kartografów w celu uzupełnienia mapy.

Grafika została "mapą miesiąca" na stronie Atlas2022. W opisie nie brakuje zachwytów nad uniwersum, podkreślono również, jakim fenomenem jest "Wiedźmin".

– …Ale gdzie to wszystko się dzieje? Gdzie jest Kaer Morhen – wiedźmińskie siedliszcze? Gdzie leży Wyzima – stolica Temerii, w której Geralt walczył ze strzygą w pierwszym opowiadaniu łódzkiego pisarza? Jak daleko jest z Archipelagu Skellige do Cintry? Na wszystkie te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi na tej mapie. Pozwoli wam prześledzić losy bohaterów, zrozumieć geopolitykę Królestw Północy i topografię kontynentu – czytamy na stronie.

A co z 3. sezonem serialowego "Wiedźmina"? Scenariusze są już napisane i według nieoficjalnych informacji ekipa ma wejść na plan zdjęciowy już w marcu. Jeśli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, nowe odcinki "Wiedźmina" zobaczymy na początku 2023 roku.

2. sezon Wiedźmina jest dostępny na Netfliksie

REKLAMA