Colin Firth i Toni Collette w zwiastunie "Schodów". Znamy już dokładną datę premiery serialu HBO Max

"Schody" (Fot. HBO Max)

HBO Max zaprezentowało zwiastun serialu "Schody", fabularyzowanej wersji znanego true crime z Colinem Firthem i Toni Collette w rolach głównych. Kiedy premiera na platformie?

"Schody" to składający się z ośmiu odcinków serial fabularny HBO Max, który powstał w oparciu o dokument true crime z 2004 roku o tym samym tytule. Premiera będzie miała miejsce 5 maja w USA i 6 maja w Polsce – wtedy zobaczymy trzy pierwsze odcinki, a kolejne będą emitowane po jednym tygodniowo, aż do finału zaplanowanego na 10 czerwca. HBO Max opublikowało właśnie pierwszy zwiastun serialu.

Schody – zwiastun i data premiery serialu HBO Max

"Schody" przedstawią prawdziwą historię Michaela Petersona (Colin Firth, "Jak zostać królem"), pisarza oskarżonego o zamordowanie swojej żony Kathleen (Toni Collette, "Niewiarygodne") w grudniu 2001 roku. Mężczyzna twierdził, że przyczyną jej śmierci był upadek ze schodów. Oskarżenie zostało później zredukowane do nieumyślnego spowodowania śmierci – po tym jak odkryto, że kluczowy świadek oskarżenia złożył wprowadzające w błąd zeznania.

Zwiastun pokazuje miigawki ze szczęśliwego życia rodzinnego i dostajemy wyraźny sygnał, że było ono niezwykle ważne dla Michaela Petersona, gdy mówi: "Rodzina to wszystko, co mamy. Nie jesteśmy idealni. Bóg świadkiem. Ale przetrwaliśmy, bo trzymaliśmy się razem". To ciepłe wyznanie zaraz przerywa informacja o śmierci Kathleen i oskarżenie o zabójstwo. W zwiastunie widzimy rodzinę pogrążoną w szoku oraz francuską ekipę filmową, która przejechała nakręcić dokument. Widać także, że policja podsłuchuje wszystkie rozmowy toczące się w domu.

Schody – serial HBO Max przedstawi teorię o sowie

Wielbiciele tej historii zauważą także jeszcze jeden szczegół: sowę. Jest ona częścią bardzo popularnej teorii, dotyczącej śmierci Kathleen. "Traktowaliśmy tę teorię równie poważnie, jak wszystkie inne" – zapewnia twórca serialu Antonio Campos (via Uproxx).

Teoria o sowie miała wytłumaczyć niektóre obrażenia i krew Kathleen znajdującą się także przed domem. Zakładała, że Kathleen została zaatakowana przez tego ptaka, gdy przebywała w ogrodzie. Gdy spanikowana uciekła do domu, miała wywrócić się na schodach. Teoria ta nigdy nie znalazła się w oficjalnej linii obrony Michaela Petersona, ale równocześnie nigdy nie została całkowicie obalona (via Thrillist).

schody serial colin firth hbo max kiedy premiera

"Schody" (Fot. HBO Max)

Oprócz Firtha i Collette w serialu pojawią się m.in. Sophie Turner ("Gra o tron") w roli Margaret Ratliff, jednej z adoptowanych córek Michaela Petersona, Michael Stuhlbarg ("Your Honor") jako David Rudolf, adwokat Petersona, a także Justice Leak ("For All Mankind"), Rosemarie DeWitt ("Małe ogniska"), Patrick Schwarzenegger ("Moxie"), Vincent Vermignon ("Luther"), Odessa Young ("Bastion") oraz Parker Posey ("Zagubieni w kosmosie").

Showrunnerami "Schodów" są Maggie Cohn i Antonio Campos ("Diabeł wcielony"), który wyreżyserował także sześć odcinków.

Schody – premiera serialu 6 maja na HBO Max

REKLAMA