10 pytań, z którymi zostawiło nas "Rozdzielenie". Czego musimy się dowiedzieć w 2. sezonie?

"Rozdzielenie" (Fot. Apple TV+)

"Rozdzielenie" od Apple TV+ to nie tylko jedna z najlepszych tegorocznych premier, ale też serial pełen zagadek. Finał 1. sezonu kilka z nich wyjaśnił, jednak pytań po nim nie brakuje. Spoilery!

Gdy zaczynaliśmy oglądać "Rozdzielenie", od razu wiedzieliśmy, że mamy do czynienia z czymś wyjątkowym. Dzięki połączeniu w przewrotny sposób naśladującej "The Office" mrocznej satyry z ideą work-life balance rodem z "Black Mirror" powstał serial oryginalny, doskonale napisany i przemyślany w najdrobniejszych detalach, co było widać przez cały sezon.

Aż do finału (przeczytajcie naszą recenzję), który trzymając nas w napięciu od początku do końca, odpowiedział na sporo pytań, ale jeszcze więcej kwestii pozostawił otwartych. Spróbujmy uporządkować te najważniejsze, z którymi będzie musiał się zmierzyć już zamówiony 2. sezon produkcji Apple TV+. Gwoli wyjaśnienia – ponieważ w polskim tłumaczeniu serialu nie rozróżnia się angielskich innies i outies, pisząc o alterach lub Marku S., Helly R., itd. zawsze odnosimy się do korporacyjnych osobowości bohaterów.

Rozdzielenie sezon 2 – co stanie się z alterami?

Rozdzielenie co nas czeka w 2 sezonie

"Rozdzielenie" (Fot. Apple TV+)

Podstawową kwestią jest oczywiście kończący 1. sezon cliffhanger, gdy zobaczyliśmy, jak w kluczowym momencie przerwany zostaje protokół nadgodzin, brutalnie kończąc tym samym obecność alterów w zewnętrznym świecie. Jakie będą tego konsekwencje dla Marka S. (Adam Scott) i pozostałych pracowników Lumon Industries?

Wcześniej widzieliśmy, jak każda najmniejsza niesubordynacja z ich strony skutkowała wizytą w pokoju socjalnym – tym razem sprawa jest na tyle poważna, że obawiamy się, iż na sesji z panem Milchickiem (Tramell Tillman) może się nie skończyć. Pamiętajmy, że utrata pracy oznacza dla alterów koniec istnienia, a jak zapowiedziała pani Cobel (Patricia Arquette), wszyscy poza Helly R. zostaną utrzymani przy życiu w męczarniach. Na pewno Lumon ma twardy orzech do zgryzienia i cokolwiek się stanie, nie będzie to nic dobrego dla naszych bohaterów.

Czy ktoś zareaguje na prawdę o rozdzieleniu?

Rozdzielenie sezon 2 co się stanie

"Rozdzielenie" (Fot. Apple TV+)

Z trójki alterów, którym udało się wydostać z biura, najpoważniejsze w skutkach mogą być działania Helly R. (Britt Lower). W końcu bohaterka okazująca się wcieleniem Heleny Eagan, córki CEO Lumon Jame'a Eagana (Michael Siberry), nie tylko dowiedziała się o sobie prawdy, ale też mocno namieszała w planach swojej drugiej połówki.

Helena poddała się bowiem rozdzieleniu w ramach eksperymentu mającego na celu uzyskanie publicznego poparcia dla eksperymentalnej procedury. Występująca przed tłumem ludzi Helly, opowiadająca im o koszmarze alterów, który Lumon ukrywa przed opinią publiczną, na pewno nie wpisuje się w idylliczny firmowy przekaz. Ale czy to wystarczy, żeby świat zareagował na ich krzywdę? W końcu protesty i bunty były już wcześniej, jednak korporacja wszystko tuszowała. Czy tym razem znów się wywiną?

Rozdzielenie sezon 2 – co planuje Lumon Industries?

Rozdzielenie sezon 2 co się wydarzy

"Rozdzielenie" (Fot. Apple TV+)

A skoro już jesteśmy przy Lumon, to wciąż zagadką pozostaje cel przyświecający firmie i stojącej za nią rodzinie Eaganów. Przypominająca kult korporacja, której założyciela – Kiera Eagana – traktuje się jak bóstwo, wydaje się dążyć do tego, żeby rozdzielenie zostało powszechnie zaakceptowane, a firmowe chipy trafiły do jak największej rzeszy ludzi. Ale co dalej? Czy kryją się za tym kwestie natury religijnej? A może chodzi o stworzenie armii doskonałych pracowników lub wyhodowanie i przechowywanie ludzkich kopii?

Rozdzielenie sezon 2 – co teraz zrobi Mark?

Rozdzielenie sezon 2 co nas czeka

"Rozdzielenie" (Fot. Apple TV+)

Może nie tak globalne, ale nawet bardziej dramatyczne mogą się za to okazać konsekwencje wizyty w zewnętrznym świecie altera Marka Scouta i to dla obydwu stron jego osobowości. Devon (Jen Tullock) z pewnością przekaże bratu wszystko, czego się dowiedziała od jego altera, co może zmienić zarówno plany Marka dotyczące odejścia z Lumon, jak i jego działań przeciwko korporacji. Ale jaki będzie jego następny krok, zwłaszcza w kontekście tego, co stało się na końcu?

Rozdzielenie serial apple sezon 1 recenzja

Zamykający 1. sezon rozpaczliwy krzyk Marka S. ("Ona żyje!") jest dla nas absolutnie jasny, ale czy tak samo będzie w przypadku drugiego Marka? Ten nie będzie wszak niczego pamiętał, nie wiedząc, że widuje swoją podobno zmarłą żonę w pracy. Czy jego alter będzie jedyną osobą znającą prawdę, której w żaden sposób nie da się przekazać na zewnątrz?

Rozdzielenie – co właściwie stało się z Gemmą?

Rozdzielenie co się wydarzy w 2 sezonie

"Rozdzielenie" (Fot. Apple TV+)

Oczywiście pisząc o "prawdzie", trzeba wziąć ją w cudzysłów, bo w gruncie rzeczy sami nie mamy pojęcia, co stało się z Gemmą (Dichen Lachman). Wiemy jedynie, że żona Marka, o której ten sądzi, że zginęła w wypadku, co nakłoniło go do rozdzielenia osobowości i podjęcia pracy w Lumon, wcale nie jest martwa, lecz jako pani Casey prowadzi terapię jego altera. Tylko czy to naprawdę Gemma?

Rozdzielenie sezon 2 co się wydarzy

Zakładając, że tak, to możliwości mamy co najmniej dwie. Po pierwsze, śmierć Gemmy została upozorowana, a ta z jakiegoś powodu odeszła od męża, trafiając do Lumon. Druga ewentualność jest jeszcze bardziej przykra – Gemma naprawdę zmarła, a pani Casey to jej utrzymana przy życiu i "przechowywana" gdzieś na niższych piętrach Lumon alterka, która nie ma pojęcia o swoim innym wcieleniu i o Marku.

Nad czym pracują rafinerzy makrodanych?

Rozdzielenie serial sezon 2

"Rozdzielenie" (Fot. Apple TV+)

Pytanie łączy się z poruszoną już kwestią Lumon Industries, a można je rozszerzyć, dodając do czteroosobowego działu rafinacji także ekipę Burta (Christopher Walken) od projektów, tajemniczego mężczyznę z pokoju pełnego małych kózek, czy nawet zamaskowanych tancerzy i tancerki stanowiących najdziwniejszą część imprezy z goframi dla Dylana (Zach Cherry). Czym właściwie zajmują się oni wszyscy w Lumon i co tak naprawdę robią rafinerzy, sortując zbiory liczb i usuwając z nich te "złe"?

Rozdzielenie – czym zajmuje się Irving poza pracą?

Rozdzielenie sezon 2 serial apple tv

"Rozdzielenie" (Fot. Apple TV+)

Historia każdego z czwórki alterów to temat na osobny serial, a ten o Irvingu (John Turturro), znajdującym w pracy niespodziewaną miłość, tylko po to, żeby skończyć ze złamanym sercem, mógłby być z nich najbardziej poruszającym. O ile jednak trudno wróżyć happy end dla związku altera z Burtem, to być może takiego doczeka się zewnętrzny Irving – fan mocnej muzyki i całkiem uzdolniony malarz.

Nie wiemy wprawdzie, czemu tak interesuje go ciemny korytarz zakończony wiodącą na niższe piętra windą w budynku Lumon Industries, ale sądząc po dokumentach w jego domu, domyślamy się, że zawodowo w pełni oddany firmowym zasadom wzorowy pracownik, w życiu osobistym może mieć zupełnie inne przekonania. Czyżby prowadził śledztwo na temat korporacji, szukając jej zwolnionych pracowników? A jeśli tak, to czy robi to na własną rękę, czy pracuje dla jakiejś większej grupy, będąc w rzeczywistości nieświadomym niczego kretem w Lumon?

Rozdzielenie sezon 2 – co się stanie z panią Cobel?

Rozdzielenie czego się spodziewać po 2 sezonie

"Rozdzielenie" (Fot. Apple TV+)

Po tym, jak Mark S. ujawnił jej tożsamość przed Devon, Harmony Cobel bez wątpienia nie będzie mogła już dłużej udawać nieszkodliwej sąsiadki – ale czy szybka reakcja na działania alterów pozwoli jej odzyskać posadę, a może nawet awansować w strukturach Lemon Industries? Wydaje się, że zwolniona wcześniej i wyładowująca frustrację na Kierowym ołtarzyku Cobel odkupiła swoje winy, a widoczny w jej oczach fanatyzm, gdy próbowała powstrzymać Helly R., pokazuje, że jest ona w stu procentach oddana korporacyjnej idei – na czymkolwiek ta polega.

Czy połączenie rozdzielonych osób jest możliwe?

Rozdzielenie co się stanie w 2 sezonie

"Rozdzielenie" (Fot. Apple TV+)

Chociaż w finale nie było o tym mowy, nie zapominajmy o wątku ponownego połączenia rozdzielonych ludzi, za czym stoi była pracowniczka Lumon, Reghabi (Karen Aldridge). Spotkaliśmy ją dotąd tylko raz, widząc, do czego jest zdolna i jak zdeterminowana, lecz efekty jej zabiegu obserwowane na Peteyu (Yul Vazquez) nie napawają optymizmem. Próżno jednak póki co szukać w serialu jakiejkolwiek innej nadziei na to, by zarówno rozdzielony człowiek, jak i jego alter mogli przetrwać, nie przerywając jednocześnie życia tego drugiego.

Rozdzielenie sezon 2 – czy Mark i Helly będą razem?

Rozdzielenie sezon 2 co się stanie

"Rozdzielenie" (Fot. Apple TV+)

Kwestia rozdzielenia i ewentualnego połączenia niesie ze sobą szereg konsekwencji, tym bardziej dotkliwych i poruszających, im więcej dowiadywaliśmy się na temat alterów i im lepiej ich poznawaliśmy. Dylan dowiadujący się, że na zewnątrz jest ojcem, Irving beznadziejnie zakochujący się w Burcie, wreszcie Mark i Helly – początkowo bardzo od siebie odlegli, z czasem coraz wyraźniej się zbliżający, aż do pocałunku przy windzie.

Rozdzielenie pytania po finale

Pocałunku, o którym w tym momencie nie wiemy, czy będzie miał jakikolwiek ciąg dalszy i czy para alterów w ogóle ponownie się spotka, o związku nawet nie wspominając. A przecież trzeba jeszcze uwzględnić ich zewnętrzne persony – wrogą wobec swojej alterki Helenę i o wiele bardziej przyjaznego Marka, który jednak aktualnie randkuje i przechodzi żałobę po zmarłej żonie, nie wiedząc, że ta najwyraźniej wcale nie zginęła. Trzeba przyznać, że tak pokręconego wątku w stylu "zejdą się czy nie?" jeszcze nie widzieliśmy. Pasuje on jednak do "Rozdzielenia" jak ulał.

Rozdzielenie jest dostępne na Apple TV+

REKLAMA