"Clark" – zwiastun serialu Netfliksa. Bill Skarsgård jako słynny kryminalista i twarz syndromu sztokholmskiego

"Clark" (Fot. Netflix)

Nowy serial Netfliksa przybliży nam genezę terminu "syndrom sztokholmski". Zobaczcie zwiastun "Clarka", w którym Bill Skarsgård wcieli się w słynnego szwedzkiego kryminalistę.

"Clark" to sześcioodcinkowa adaptacja książki "Vafan var det som hände" – autobiografii szwedzkiego kryminalisty-celebryty, Clarka Olofssona. Serial trafi na platformę Netflix 5 maja i właśnie pokazano zwiastun.

Clark – zwiastun serialu z Billem Skarsgårdem

Oparty na prawdzie i kłamstwach autobiografii Clarka Olofssona szwedzkojęzyczny serial przedstawi wczesne lata życia Clarka aż po dzień dzisiejszy. Ten cieszący się złą sławą gangster rozpoczął swoją przestępczą karierę w latach 60. i stał się jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci we współczesnej historii Szwecji. Skazany za handel narkotykami, usiłowanie zabójstwa, napaść, kradzież i dziesiątki napadów na banki, spędził za kratkami ponad połowę swojego życia i pozostawił po sobie ślad w postaci traumy, złamanego serca, rozczarowania i ogólnego zniszczenia.

W latach 70. Clark, podczas nieudanego napadu na bank w Sztokholmie, dał początek idei "syndromu sztokholmskiego"  i od tamtej pory utrzymuje swoją pozycję sławnego przestępcy, oszukując całą Szwecję, aby pozostawała w nim zakochana. Dokładnie tak, jak tego chciał – czytamy w oficjalnym opisie serialu.

W tytułowej roli wystąpi Bill Skarsgård ("Castle Rock"). Do obsady należą także m.in. Alicia Agneson ("Wikingowie), Agnes Lindström Bolmgren ("Restauracja"), Wilson Gonzalez ("Władcy chaosu") oraz Adam Lundgren ("Czarnobyl").

Za reżyserię odpowiada Jonas Åkerlund ("Polar), który nie ukrywał zachwytu grą Skarsgårda oraz uznania dla Netfliksa za podjęcie tematu.

– "Clark" to historia o najbardziej niepoprawnym politycznie człowieku, który wiódł najbardziej niepoprawne politycznie życie. To historia, jakich zawsze szukam. To ultrabrutalna, dowcipna, emocjonalna, prawdziwa i surrealistyczna biografia, która nadaje twarz nazwie "syndrom sztokholmski". (...) [Serial] opowiada o całym życiu Olofssona, o tym, co uczyniło go tym, kim jest, o prawdzie i kłamstwach jego niesamowitej kariery. Bill Skarsgård idealnie się do tego nadaje i wniesie do tej roli syndrom sztokholmski. A Netflix to idealna platforma, są nie tylko największym serwisem streamingowym, ale mają też odwagę opowiedzieć tę niesamowitą historię – powiedział.

Clark – premiera serialu 5 maja na Netfliksie

REKLAMA