Chris Mundy komentuje cyniczny finał serialu "Ozark". Jak powinniśmy tłumaczyć to, co zrobił Jonah Byrde?

"Ozark" (Fot. Netflix)

Finał "Ozark" miał mocne i kontrowersyjne zwroty akcji. Co stało za takimi decyzjami? Showrunner Chris Mundy wyjaśnia, dlaczego poprowadzono fabułę w ten sposób. Spoilery!

Finał "Ozark" mocno odbił się na dwóch postaciach: Jonahu (Skylar Gaertner) oraz Ruth (Julia Garner). Showrunner Chris Mundy tłumaczy, dlaczego postacie te zakończyły swoją historię właśnie w taki sposób. Szczególnie zachowanie Jonaha jest szokujące.

Ozark – dlaczego Jonah pociągnął za spust w finale?

W rozmowie z Vanity Fair Chris Mundy przyjrzał się bliżej Jonahowi. Choć samego momentu zabójstwa już nie widzimy, wszystko wskazuje na to, że chłopak w ostatniej scenie strzela do Mela (Adam Rothenberg), by go zabić i uratować swoją rodzinę. Trudno w takiej sytuacji uznać, by Byrde'owie wyszli z tej historii zwycięsko – choć udało im się zachować życie i przetrwać jako rodzinie.

– Chciałem, by ludzie pomyśleli o rzeczywistości tego, co zaszło, nie tylko w kontekście oglądania serialu telewizyjnego, ale także tego, w jakiej rzeczywistości te postacie będą dalej żyć.

ozark finał jonah śmierć ruth

"Ozark" (Fot. Netflix)

Z pewnością takie działanie może odbić się nie tylko na psychice młodego Jonaha, ale i na całych relacjach rodzinnych. Z kolei w przypadku Ruth, Chris Mundy przyznał, że nie chciał, by wszyscy się wywinęli. W rozmowie z TVLine przyznał jednak, że nie było zgody w pokoju scenarzystów, czy zabić Ruth, czy nie.

– Była dyskusja. Połowa scenarzystów, może trochę mniej niż połowa, czuła, że byłoby to coś miłego, wiedzieć, że Ruth jest gdzieś tam, w świecie i ma się dobrze.

Postawiono na bardziej mroczne rozwiązanie i sama Julia Garner jest przekonana, że to dobry wybór. Jej zdaniem Ruth, która straciła niemal całą rodzinę w ciągu czterech sezonów, pod koniec była dosłownie jak duch.

Ozark – dobre zakończenie nie było właściwe

Chris Mundy dodał, że miał wątpliwości, by finałowy odcinek właściwie podsumowywał całą historię, gdyby wszystko dobrze się potoczyło.

– [Byrde'owie] nie uciekają od karmy, ale uciekają w tym sensie, że żyją i odnieśli sukces. Zaczęliśmy mieć poczucie, że scenarzyści wymuszają szczęśliwe zakończenie, ponieważ jesteśmy trochę rodzicami zastępczymi dla postaci. Ale czy opowiadamy prawdziwą historię, jeżeli nic [tragicznego] się nie wydarzy?

ozark ruth śmierć finał serialu czy musiała zginąć

"Ozark" (Fot. Netflix)

Dlaczego więc Ruth musiała ponieść karę, podczas gdy Byrde'om uszło wszystko na sucho? Chris Mundy wskazuje, że winnym jest... kapitalizm.

– Kapitalizm nie działa, chyba że jest zwycięzca i przegrany. Jest pewien stopień, do którego rodzina Langmore'ów to przegra, podczas gdy ktoś inny zbuduje fortunę. Byrde'owie przyszli i wspięli się po plecach ludzi takich jak Langmore'owie, i są oni reprezentacją wielu osób. Jest w tym coś cynicznego i jest coś bardzo, bardzo prawdziwego. Więc staraliśmy się wpisać w tę prawdę.

Na koniec Chris Mundy pozbawił złudzeń tych, którzy myślą, że Ruth mogła jakimś cudem przeżyć. Showrunner powiedział, że bardzo mu przykro, ale ona zdecydowanie nie żyje.

Ozark w całości jest dostępny na Netfliksie

REKLAMA