George R.R. Martin ostro krytykuje "toksyczne" fandomy. "Jak można nienawidzić czegoś, co się kiedyś kochało?"

"Gra o tron" (Fot. HBO)

George R.R. Martin szczerze powiedział, że nie rozumie fandomów, które najpierw kochają jakąś franczyzę, a potem jej nienawidzą. I mówi nie tylko o "Grze o tron", ale też o "Władcy Pierścieni".

Jeżeli ktoś spotkał się z wielkim uwielbieniem fandomu, przeradzającym się w ogólną niechęć i wrogość, to z pewnością był to George R.R. Martin i jego "Gra o tron". W rozmowie z The Independent pisarz odniósł się do tego zjawiska, przyznając, że całkowicie go nie rozumie.

George R.R. Martin krytykuje toksyczne fandomy

George R.R. Martin przede wszystkim miał na myśli zachowanie fanów po obejrzeniu 8. sezony "Gry o tron". Pisarz nie ukrywa, że to, co się działo, jego zdaniem było to wręcz toksyczne.

– Wiesz, nie rozumiem tego. OK, kochasz serial, kochasz bohaterów. Co najgorszego [może się stać]… to będzie albo dobry serial, albo zły serial, albo średni serial. Część odcinków będzie dobra, część zła. Dlaczego ludzie tak na tym punkcie szaleją? (...) Nie rozumiem, jak ludzie mogą zacząć tak bardzo nienawidzić czegoś, co kiedyś kochali. Jeżeli nie lubisz serialu, nie oglądaj go! Jak to wszystko stało się tak toksyczne?

Pisarz odniósł się także do powstającego serialu "Władca Pierścieni: Pierścienie władzy", który jest powszechnie krytykowany w internecie, praktyczne od momentu jego ogłoszenia.

– "Władca Pierścieni: Pierścienie władzy" nawet jeszcze nie wyszły, ale jeżeli prześledzisz, co dzieje się w internecie, kontrowersje wokół tego są jak II wojna światowa. Oni zrzucają na siebie nawzajem bomby atomowe.

ród smoka George R.R. Martin fandomy

"Ród smoka" (Fot. HBO)

George R.R. Martin podkreślił, że dotyczy to absolutnie każdej franczyzy, poczynając od Marvela. Równocześnie zaznacza, że twórcy nie chcą opowiadać w kółko tego samego, dlatego franczyzy się zmieniają.

– Słyszysz kontrowersje o niektórych serialach Marvela, filmów Marvela, szczególnie wokół bohaterów DC. Było tak, że jeżeli byłeś fanem "Star Treka", lubiłeś "Star Treka". Teraz wydaje się, jakby połowa ludzi, która nazywa siebie fanami "Star Treka", nienawidziła "Star Treka", a fani "Gwiezdnych wojen" nienawidzili "Gwiezdnych wojen", zaś fani Tolkiena nienawidzili "Pierścieni władzy". Co u diabła? Może dzieje się to przez [wprowadzane] zmiany, ale jeżeli jesteś pisarzem, zwariowałbyś, jeżeli jakoś byś tego nie zmieniał. Chcesz opowiadać nowe historie, a nie te same, w kółko i w kółko.

"Władca Pierścieni: Pierścienie władzy" zadebiutują na Amazon Prime Video już 2 września. A wcześniej będziemy mogli wrócić do świata "Gry o tron", bo już 22 sierpnia na HBO i HBO Max będzie premiera "Rodu smoka". Pomimo że fani na 8. sezon "Gry o tron" zareagowali bardzo negatywnie, na chwilę obecną prequel cieszy się dużym zainteresowaniem.

Ród smoka – premiera 22 sierpnia na HBO i HBO Max

REKLAMA