Czy "Peaky Blinders" mogło zakończyć się inaczej? Steven Knight zdradza, czy rozważał inne możliwości

"Peaky Blinders" (Fot. BBC)

"Peaky Blinders" dobiegło końca, a to, co się wydarzyło w finale, zaskoczyło niejednego widza. Twórca serialu Steven Knight zdradził czy miał inny pomysł na zakończenie. Spoilery!

Za nami sześć sezonów "Peaky Blinders". Finałowe odcinki są już dostępne na Netfliksie i zachwycają widzów na całym świecie, w tym także nas (Peaky Blinders sezon 6 – recenzja). Steven Knight tymczasem wciąż udziela wywiadów na temat produkcji i odpowiada na pytania dotyczące finału i twistu, którym zakończył się serial.

Peaky Blinders – serial mógł zakończyć się inaczej?

Steven Knight rozmawiał z serwisem Deadline, gdzie odniósł się do zakończenia. Ku zaskoczeniu sporej części widzów Tommy (Cillian Murphy) nie zmarł w finale – jego choroba okazała się wielką zmyłką, a nasz bohater przeżył i odjechał na białym koniu, symbolizującym rozpoczęcie nowego rozdziału w jego życiu.

– Nie można zabić Tommy'ego! To dobrze, że to ostatni odcinek, bo ludzie myślą, że on może rzeczywiście umrzeć, podczas gdy jeśli jest kolejna seria... wiesz, o co mi chodzi? To działa na naszą korzyść – powiedział Knight.

peaky blinders zakończenie steven knight

"Peaky Blinders" (Fot. BBC)

Skoro nie można zabić Tommy'ego, to czy jego historia mogła zakończyć się inaczej? Knight odpowiedział na pytanie, czy od początku planował taki koniec czy może pomysłów było więcej.

– Zakończenie to jedyna rzecz, na której trzeba się naprawdę bardzo racjonalnie skoncentrować, bo potem masz już jak z tego wybrnąć. Nie ma możliwości cofnięcia się gdzieś w czasie. To musi się skończyć i dlatego uważam, że zakończenie jest zawsze najtrudniejsze. Ale znalezienie sposobu na zakończenie wymaga racjonalnego myślenia, podczas gdy są inne części scenariusza, w których można po prostu odpuścić. To wymaga naprawdę rozsądnego podejścia. W mojej głowie istniały inne możliwości. Nie sądziłem, że Tommy umrze, ale były też inne sposoby na to, żeby przeżył – podkreślił.

W rozmowie z "The New York Times" Knight dodał z kolei, że w "Peaky Blinders" oglądaliśmy, jak Tommy powraca do życia po I wojnie światowej – krok po kroku. Czy ma szansę na odkupienie win? Według twórcy odpowiedź znajdziemy w ostatnich 10 minutach serialu – Tommy odkrywa cały spisek, mający na celu wmówienie mu, że jest chory, odnajduje lekarza współpracującego z Oswaldem Mosleyem (Sam Claflin), ale decyduje się darować mu życie.

– To jak, jakby coś zamrożonego się rozmrażało, ale to oczywiście bardzo bolesny proces. Moim zdaniem 6. sezon zadaje pytanie: czy Tommy Shelby może zostać odkupiony? I myślę, że odpowiedź na to pytanie zostaje udzielona w ciągu ostatnich 10 minut.

Peaky Blinders – twórca dziękuje widzom

6. sezon pojawił się na Netfliksie na całym świecie – z tej okazji Steven Knight podzielił się specjalną wiadomością dla wszystkich fanów serialu.

– Cieszę się z tego, jak 6. sezon "Peaky Blinders" został odebrany tutaj, w Wielkiej Brytanii, a teraz dzięki Netfliksowi cały świat może zobaczyć kulminacyjny punkt sagi. Spodziewajcie się niespodziewanego i cieszcie się szaloną jazdą.

Peaky Blinders jest w całości dostępne na Netfliksie

REKLAMA