Cillian Murphy nie spodziewał się sukcesu "Peaky Blinders". Aktor wspomina, że walczył o rolę Tommy'ego

"Peaky Blinders" (Fot. BBC)

"Peaky Blinders" dobiegło końca po prawie dziesięciu latach – finałowy sezon jest dostępny na Netfliksie. Tymczasem Cillian Murphy przyznał, że nie spodziewał się takiego sukcesu.

Finałowe odcinki "Peaky Blinders" są już dostępne na polskim Netfliksie (nasza recenzja tutaj). Serial emitowany jest od 2013 roku i zdobył uznanie widzów na całym świecie. Jak mówi Cillian Murphy – nie spodziewał się, że produkcja odniesie tak wielki sukces.

Peaky Blinders – Cillian Murphy walczył o rolę 

Cillian Murphy jako Tommy Shelby zyskał ogromne grono fanów, ale w rozmowie z Entertainment Weekly przyznał, że musiał walczyć o angaż w serialu. Twórca serialu Steven Knight mówił zresztą już wcześniej, że marzył mu się do tej roli Jason Statham. Teraz Murphy potwierdził, że początki nie były łatwe i że nie był pewien, czy się do tego w ogóle nadaje.

– Trochę się wahałem, bo nigdy nie grałem takiej fizycznie imponującej postaci w hipermęskim typie. Prawdę mówiąc, wcześniej grałem coś zupełnie przeciwnego. Ale wiedziałem, że to wspaniały materiał i wiedziałem, że ta rola to dar. Musiałem ich tylko przekonać, że mogę to zrobić i pracować, aby stać się tą fizycznie okazałą postacią.

Aktor nie ukrywa, że granie Tommy'ego przez tak długi czas było niesamowitym doświadczeniem – w tym samo obserwowanie, jak postać zmienia się i dojrzewa wraz z posuwaniem się fabuły do przodu.

– To fascynujące. Zaczęliśmy kręcić ten serial w 2012 roku, więc kiedy [finał] pojawi się na ekranach minie dekada, a więc to spory rozdział w moim życiu, spory kawałek mojego życia. W międzyczasie robiłem wiele innych rzeczy, ale nigdy nie miałem takiego doświadczenia, żeby zestarzeć się z postacią lub wczuć się w nią do tego stopnia, że postać zaczyna myśleć za ciebie w trakcie występu. W czwartym, piątym i szóstym sezonie się to zdarzało, ale wtedy postać zdecydowanie przejęła kontrolę nad pojazdem, wiecie, co mam na myśli. To niesamowite, nigdy wcześniej nie doświadczyłem czegoś takiego.

Peaky Blinders – Cillian Murphy o sukcesie serialu 

Na finałowy sezon "Peaky Blinders" czekała cała rzesza fanów, a serial stał się naprawdę popularny na całym świecie, odkąd trafił na Netfliksa. Jak wspomina Murphy, to początkowo była "mała produkcja od BBC", emitowana na dość niszowym kanale, jakim jest w Wielkiej Brytanii BBC Two.

– Byliśmy małym serialem w BBC Two, a BBC nie wydaje dużo pieniędzy na reklamę. [Uświadomiłem sobie popularność serialu] gdy pojechaliśmy na premierę 3. sezonu do Birmingham, a tam były tysiące ludzi przebranych za Peaky Blinders. Oczywiście, chodzi o to miasto i [ta historia] stamtąd pochodzi, więc to coś wyjątkowego, ale jednocześnie ludzie na całym świecie urządzali przyjęcia i wesela w stylu Peaky Blinders, były też wszystkie te sklepy i bary w stylu pop-up. Dla mnie ten fenomen zaczął się właśnie między drugim a trzecim sezonem.

Twórca serialu pracuje obecnie nad filmową kontynuacją, której akcja ma rozgrywać się w czasie II wojnie światowej. Steven Knight zdradził niedawno, jak finałowe wydarzenia z serialu wpłyną na film.

Peaky Blinders jest w całości dostępne na Netfliksie

REKLAMA