Kto jest kim w "Rodzie smoka"? George R.R. Martin objaśnia, jakie postacie i rody zobaczymy w serialu HBO

"Ród smoka" (Fot. HBO)

"Ród smoka" wprowadzi wiele nowych postaci. Nic więc dziwnego, że George R.R. Martin osobiście opowiada, kto jest kim i co warto wiedzieć przed premierą serialu ze świata "Gry o tron".

Fani "Gry o tron" z pewnością są przyzwyczajeni do zapoznawania się z dużą liczbą postaci. "Ród smoka" pod tym względem nie jest inny i wprowadzi wielu nowych bohaterów, choć o części z nich już słyszeliśmy – i mieliśmy okazję przeczytać w książce "Ogień i krew", która pełni rolę historycznej kroniki rodu Targaryenów. Jej autor postanowił jednak wspomóc fanów i opowiedział, kto jest kim.

Ród smoka – George R.R. Martin mówi, kto jest kim

George R.R. Martin w krótkim filmie, który pojawił się na kanale YouTube HBO, opowiedział o najważniejszych bohaterach serialu.

– Historia "Rodu smoka" to historia o ludziach pełnych wad, którzy są zdolni robić dobre rzeczy, zdolni są robić potworne rzeczy, zdolni są do odwagi, zdolni są do tchórzostwa. To rodzaj postaci, jakie kocham najbardziej. Jaehaerys Targaryen, stary król, który był czwartym Targaryenem rządzącym Westeros, miał tylko 14 lat, gdy zasiadł na tronie, i rządził przez 55 lat. To były bardzo spokojnie czasy w historii Westeros. To był czas dobrobytu i Królewska Przystań naprawdę bardzo się rozrosła. To był dobry czas.

Jak łatwo się domyślić, serial z pewnością nie opowie o "dobrych i spokojnych czasach".

– Viserys I, który został wybrany przez Wielką Radę, gdy Jaehaerys zmarł, przejął władze i teraz on rządzi Siedmioma Królestwami. W tamtym momencie było wielu Targaryenów i zobaczymy, jak ziarna wojny potrafią zostać zasiane w czasach pokoju. Ludzie umierają i synowie przejmują ich role lordów. Oni niekoniecznie czują się z związani lojalnościami, decyzjami czy przysięgami zawartymi przez ich ojców, więc po trochu nasiona są rozsiewane – tłumaczy pisarz.

Ród smoka – jakie rody rządziły w Westeros?

Czekają nas nie tylko nowi bohaterowie, ale także nowe rody, które w czasie wydarzeń z "Gry o tron" albo już nie istniały, albo nie miały tak dużego znaczenia. Jednak dwa z nich będą szczególnie ważne.

– Jeśli chodzi o historię Westeros, Hightowerowie są najstarsi. Oni byli tutaj od tysięcy lat. Siedzibą ich potęgi jest Stare Miasto, które przez wiele tysiącleci było największym miastem w Westeros. To jest bardzo bogaty ród, a Stare Miasto dobrze rozwija się głownie dzięki handlowi. Jego centrum stanowi High Tower, od której Hightowerowie wzięli swoje imię. Lord Hightower jest w Starym Mieście, skąd rządzi terytoriami miasta. Ale gdy historia się rozpoczyna, jego młodszy brat Otto jest namiestnikiem króla, na tej samej pozycji, którą przyjął Ned Stark u Roberta na początku "Gry o tron".

Ród smoka bohaterowie ród Targaryen

"Ród smoka" (Fot. HBO)

Drugim ważnym rodem, o którym opowiada George R.R. Martin, jest ród Velaryon.

– Velaroynowie również wywodzą się z Valyriańskich Włości. Najpotężniejsze imperium w moim świecie, przynajmniej na zachodzie. Przybyli do Westeros przed Targaryenami. Oni nie byli smoczymi władcami, ale żeglarzami. W tamtym czasie Valyriańskie Włości były bardzo zależne od handlu, co było bardzo dobrą pozycją do zdominowania handlu ze wszystkich królestw Westeros i innych miejsc z północy. Więc przenieśli się z powodu handlu i dobrobytu.

Corlys Velaryon jest lordem admirałem i Starszym nad Okrętami, tak jak jego dziadek o tym samym imieniu. Od czasów Aegona Zdobywcy Velaroynowie zajmowali wysokie miejsca w radzie rodu Targaryenów. A po jego wyprawach poślubił Rhaenys Targaryen, królową, którą ona nigdy nie była.

W głównej obsadzie "Rodu smoka" znajdują się m.in. Paddy Considine ("Outsider") jako król Viserys, Matt Smith ("Doktor Who", "The Crown") jako jego młodszy brat Daemon, Rhys Ifans ("Stacja Berlin") jako namiestnik króla Otto Hightower, Olivia Cooke ("Bates Motel") w roli Alicent Hightower, jego córki, oraz Emma D'Arcy ("Poszukiwacze prawdy") jako Rhaenyra Targaryen, córka Viserysa. "Ród smoka" nie będzie się jednak opierał tylko na ludzkich bohaterach. Zobaczymy w nim aż dziewięć smoków i każdy z nich ma mieć inny, unikalny charakter.

Twórcami serialu "Ród smoka" są George R.R. Martin, Ryan J. Condal ("Colony") i reżyser Miguel Sapochnik ("Gra o tron"). 1. sezon ma składać się z 10 odcinków.

Ród smoka – premiera 22 sierpnia na HBO i HBO Max

Ród smoka bohaterowie Rhaenyra Targaryen plakat

REKLAMA