Czym jest Taniec Smoków? Jaką rolę odegra Alicent? I czemu w "Rodzie smoka" nie ma Starków i Lannisterów?

"Ród smoka" (Fot. HBO)

Czym był Taniec Smoków? I gdzie są rody znane z "Gry o tron", jak Starkowie czy Lannisterowie? Czasy świetności Targaryenów mocno różniły się od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni.

"Ród smoka" może zaskoczyć fanów serialu "Gra o tron" brakiem czołowych i ważnych rodów, jak Lannisterowie czy Starkowie. W serialu niewiele wspominano o wcześniejszej historii Westeros, przetasowanie rodów może więc wprowadzić niemałe zaskoczenie. Gdzie się podziali? I czym był legendarny Taniec Smoków, do którego serial zmierza? Uwaga, tekst zawiera spoilery do przyszłych wydarzeń, które zostały opisane w książce "Ogień i krew" George'a R. R. Martina.

Ród smoka – gdzie są Starkowie i Lannisterowie?

Ród smoka gdzie są starkowie i lannisterowie

"Gra o tron" (Fot. HBO)

Choć ród Starków pojawił się na chwilę w "Rodzie smoka", podczas składania przysięgi wierności księżniczce Rhaenyerze (Milly Alcock, a w późniejszych odcinkach Emma D'Arcy), jak widać, nie odgrywają oni w nim szczególnej roli. Lannisterowie z kolei nie pojawili się nawet na chwilę. Za to m.in. nazwisko Hightowerowie pojawia się bardzo często. Czy lubiane rody w ogóle zawitają w serialu?

Odpowiedź brzmi: tak, ale będziemy musieli na to poczekać. Wielkimi rodami za czasów króla Viserysa I są Targaryenowie, Velaryonowie i Hightowerowie. Są to rody, które za czasów "Gry o tron" i rządów Roberta Baratheona straciły na swoim znaczeniu. To właśnie tak bogata historia świata zadecydowała o sukcesie "Pieśni Lodu i Ognia", trudno bowiem uciec od wrażenia, że świat Westeros faktycznie gdzieś tam sobie istnieje.

ród smoka główne rody rządzące

"Ród smoka" (Fot. HBO)

Podczas Wielkiej Rady, gdy decydowano, kto zastąpi króla Jaeherysa I, Ellard Stark wyraził swoje poparcie dla Rhaenys (Eve Best), czyli "królowej, której nigdy nie było". Dlaczego? Jaeherys wymusił na Starkach oddanie części swoich ziem dla Nocnej Straży, przez co woleli oni wesprzeć Rhaenys. Baratheonowie również opowiedzieli się za nią, ale już Lannisterowie są sojusznikami Hightowerów i głosowali, tak samo jak oni, na Viserysa I. Dlaczego jest to ważne?

Ponieważ już tutaj widzimy, że okoliczne rody mają swoje preferencje co do rządzących Targaryenów, a to będzie bardzo istotne, gdy dojdzie do Tańca Smoków. Rody będą musiały bowiem wybrać pomiędzy ustanowioną na następczynię Rhaenyrą, a wysuniętymi żądaniami Alicent Hightower (Emily Carey, a później Olivia Cooke). Tylko co ma do tego wszystkiego przyjaciółka młodej następczyni tronu?

Ród smoka – jaką rolę odegra Alicent Hightower?

ród smoka  Alicent Hightower

"Ród smoka" (Fot. HBO)

Przyszłość Alicent Hightower widać już w pierwszym odcinku, gdy jej ojciec Otto Hightower (Rhys Ifans) wysyła ją, by pocieszyła króla Viserysa I (Paddy Considine). Jego zamiary są oczywiste: chce, by król poślubił jego córkę, która jest młoda i może dać mu męskiego następcę tronu. I tak się faktycznie dzieje. Przyszły konflikt ładnie zarysowuje scena z mianowania Rhaenyry na przyszłą władczynię, gdy kamera z księżniczki przesuwa się właśnie na Alicent.

Alicent ma więc synów, którzy jako męscy potomkowie powinni mieć według tradycji pierwszeństwo. Ale następczynią została mianowana Rhaenyra i co więcej, ona również doczeka się męskich potomków. Tym samym ród Targaryenów rozpadnie się na pół, mając wielu rywalizujących ze sobą pretendentów do tronu.

ród smoka co się wydarzy

"Ród smoka" (Fot. HBO)

Ród Starków, pod przywództwem lorda Creggana Starka stanie po stronie Rhaenyry. Ich przymierze jest znane jako Pakt Lodu i Ognia. Oczywiście ich poparcie będzie miało swoją cenę: ktoś z rodziny Targaryenów będzie musiał poślubić kogoś z rodu Starków. Ród Baratheonów, pod przywództwem lorda Boremunda poprze Rhaenyrę. Ale tylko do czasu. Gdy lord umrze i władzę przejmie jego syn Borros, cofnie on swoje poparcie, przechodząc na stronę Alicent. Z kolei ród Lannisterów – którym w tym czasie władają bliźnięta Tyland i Jason – będą wspierać Alicent Hightower, tak jak do tej pory. Wszystkie te rody walczyć będą jednak na ziemi.

A Taniec Smoków rozegra się w przestworzach.

Ród smoka – czym jest Taniec Smoków?

ród smoka co się stanie

"Ród smoka" (Fot. HBO)

Pierwsze podziały zaczęły się dość szybko, zaraz po poślubieniu Alicent przez Viserysa I. Młode kobiety rywalizowały ze sobą o to, która z nich powinna być najważniejsza w Westeros. Rhaenyra doskonale wiedziała, że potomkowie Alicent będą dla niej zagrożeniem. I już na tak wczesnym etapie także wśród rodów zaczął się podział na stronnictwa "czarne" i "zielone". Nazwy wzięły się od sukni, jakie kobiety założyły na turniej z okazji piątej rocznicy ślubu Alicent i Viserysa I. Królowa pojawiła się w suknie zielonej, podczas gdy księżniczka Rhaenyra w czarnej.

Po śmierci Viserysa I wcześniejsze podziały tylko się zaostrzyły. Podczas zebrania Małej Rady Otto Hightower upierał się, że korona należy się najstarszemu synowi Alicent Hightower – Aegonowi Starszemu. Z kolei piastujący stanowisko Starszego nad Monetą Lyman Beesbury uznał, że korona należy się księżniczce Rhaenyrze. Na jej niekorzyść nie grała jednak nie tylko płeć, ale także drugie małżeństwo, jakie zawarła ze swoim wujem, Daemonem (Matt Smith). Otto Hightower sugerował, że to właśnie książę Daemon sprawowałby prawdziwą władzę, a co więcej, obawiał się, że Rhaenyra wymorduje cały ród Hightowerów, byleby pozbyć się ich z linii sukcesji.

Ród smoka Taniec smoków co to

"Ród smoka" (Fot. HBO)

W końcu ustalono, że na tronie zasiądzie syn Alicent Aegon Starszy, ale Rhaenyra wcale nie zamierzała wybaczyć odebranej jej władzy. A ponieważ każdy z Targaryenów miał własnego smoka, którego jajo otrzymywał przy swoich narodzinach, zwaśnione stronnictwa staczały ze sobą spektakularne powietrzne walki smoków. Nazwane później Tańcem Smoków.

Taniec Smoków wywołał nieodwracalne szkody. Ród Targaryenów choć rządził jeszcze przez wiele lat, utracił to, co było dla niego najcenniejsze, wielkie bestie. Ostatni smok umarł za panowania Aegona III, niespełna 30 lat po objęciu tronu przez Aegona II, syna Alicent. To właśnie przez ten wewnętrzny konflikt w "Grze o tron" smoki należały do przeszłości i dopiero za sprawą Daenerys powróciły pod przestworza.

Ród smoka – nowe odcinki co poniedziałek na HBO i HBO Max

REKLAMA