Ile jest ujęć efektów specjalnych we "Władcy Pierścieni: Pierścieni władzy"? Liczby robią ogromne wrażenie

"Władca Pierścieni: Pierścienie władzy" (Fot. Amazon)

Wizualnie "Władca Pierścieni: Pierścienie władzy" robi niesamowite wrażenie. Producent odpowiadający za efekty specjalne zdradził kulisy pracy nad serialem.

Ron Ames, producent odpowiadający za efekty specjalne we "Władcy Pierścieni: Pierścieniach władzy", w rozmowie z Variety opowiedział o imponującej pracy firm zajmujących się efektami specjalnymi. Liczby, które podał, są kompletnie szalone.

Pierścienie władzy – kulisy efektów specjalnych

Nigdy nie jest tak, że nad filmem czy serialem pracuje jedno studio odpowiedzialne za efekty specjalne. Jednak ogrom zaangażowania w przypadku serialu "Władca Pierścieni: Pierścienie władzy" robi wrażenie, bo zatrudniono aż 20 różnych firm.

Jak podał Ron Ames, nad serialem pracowało około 1,5 tys. artystów VFX, którzy zostali zatrudnieni do odtworzenia świata Tolkiena. Niektóre z dużych firm zaangażowanych w serial pracowały już przy innych dużych projektach, przykładowo są to: Weta FX ("Thor: Miłość i grom"), DNEG ("Doctor Who") i Industrial Light & Magic ("Obi-Wan Kenobi").

Władca Pierścieni_ Pierścienie władzy efekty specjalne

"Władca Pierścieni: Pierścienie władzy" (Fot. Amazon)

Łącznie stworzono ok. 9,5 tys. ujęć zawierających efekty specjalne. Ron Ames mówi, że ośmiogodzinny serial tworzony był tak, aby pod względem rozmachu był jak filmy kinowe.

– Naszym celem były 65-calowe ekrany domowe, ale zrobiliśmy go tak, by technicznie zagrał pięknie na wszystkim aż po ekrany IMAX-a. Jest przygotowany do wyświetlania w kinach.

Praca zdecydowanie nie poszła na na marne. Jednymi z pierwszych reakcji przedpremierowych były komentarze zapewniające, że w serialu widać każdy wydany cent. Budżet "Władcy Pierścieni: Pierścieni władzy" za jeden odcinek to ok. 58 mln dolarów. Za składający się z ośmiu odcinków sezon Amazon zapłaci 465 mln dolarów, co jest absolutnym rekordem w historii telewizji.

Tym samym pod względem wydanych pieniędzy zostawił konkurencję daleko za sobą. Za "Ród smoka" HBO płaci niecałe 20 mln za jeden odcinek. 1. sezon serialu ma liczyć 10 odcinków. Z kolei budżet Netfliksa na 4. sezon "Stranger Things", miał wynosić 30 mln dolarów za odcinek.

Władca Pierścieni: Pierścienie władzy – nowe odcinki co piątek na Amazon Prime Video

REKLAMA