Kim jest Adar, tajemniczy przywódca orków we "Władcy Pierścieni: Pierścieniach władzy"? Co o nim wiemy?

"Władca Pierścieni: Pierścienie władzy" (Fot. Amazon)

Kim jest Adar? Postać ta wyrasta na głównego przeciwnika w 1. sezonie "Władcy Pierścieni: Pierścieni władzy". Jak wpisuje się ona w historię Śródziemia? Spoilery z 3. odcinka.

"Władca Pierścieni: Pierścienie władzy" od początku pokazuje nam, że orkowie wykopali całą sieć tuneli i sprawnie się rozprzestrzeniają, tuż pod nosem patrolujących elfów. W 3. odcinku pt. "Adar" dowiedzieliśmy się trochę więcej o ich działaniach i poznaliśmy imię tajemniczego przywódcy, czyli właśnie Adara.

Władca Pierścieni: Pierścienie władzy – kim jest Adar?

Gdy Arondir (Ismael Cruz Cordova) trafia do niewoli, odkrywa, że przebywają tam też inni elfowie zmuszani do niewolniczej pracy. A orkowie bez przerwy wspominają o tajemniczym Adarze. Warto zaznaczyć, że Adar nie występuje w "Silmarillionie", ale to nie oznacza od razu, że nie jest znaną postacią z kanonu Tolkiena. Część z fanów założyła, że chodzi o Saurona, ponieważ potrafił on zmieniać swoją postać i pod imieniem Annatar (Pan Darów) współpracował z Celebrimborem. Adar mógłby być po prostu jego kolejnym przydomkiem.

Na inną teorię, którą podaje serwis Screen Rant, nakierowało fanów samo imię. Adar to elfickie słowo oznaczające ojca – co można wywnioskować po elfickim imieniu Toma Bombadila, Iarwain Ben-adar, co oznacza "najstarszy i nie mający ojca". Elfickie imię Adar może więc oznaczać, że przywódcą orków jest upadły elf, który walczył po stronie Morgotha.

Władca Pierścieni Pierścienie władzy Adar kim jest

"Władca Pierścieni: Pierścienie władzy" (Fot. Amazon)

W "Niedokończonych opowieściach" Tolkien napisał, że orkowie zostali stworzeni z "podziemnego żaru i szlamu", mając serca z kamieni. Z kolei we "Władcy Pierścieni" czytamy, że Morgoth nie był w stanie stworzyć żyjących istot, a orkowie to kreatury, które powstały z torturowanych elfów. Tę wersję wybrał także Christopher Tolkien, publikując ją w "Silmarillionie". W dodatku do eseju "Quendi and Eldar" czytamy z kolei, że pierwsi orkowie pochodzą od ludzi i że orkowie rozmnażali się po upadku Morgotha, byli także podatni na choroby.

Którą z wersji powstania orków wybrali twórcy serialu? Trudno powiedzieć, jednak jeżeli Andar faktycznie okaże się elfem, skłaniać się możemy do teorii, że orkowie wywodzą się z ludzi (lub są mieszaniną obu ras). Choć serial nie pokazał nam, jak Andar wygląda (odcinek zakończył się, ukazując tylko zarys jego postaci), jednak z napisów końcowych wynika, że wciela się w niego Joseph Mawle, dobrze znany fanom telewizyjnego fantasy jako Benjen Stark z "Gry o tron".

Władca Pierścieni: Pierścienie władzy – nowe odcinki co piątek na Amazon Prime Video

REKLAMA