46 nominacji i żadnej nagrody Emmy. Fani "Better Call Saul" są wściekli, ale czy to już była ostatnia szansa?

"Better Call Saul" (Fot. AMC)

Ile nagród Emmy dostał powszechnie chwalony "Better Call Saul"? Przy 46 nominacjach... wynik wynosi 0. Fani są wkurzeni po ostatniej gali, ale czy to już była ostatnia szansa dla serialu?

Gdy myśli się o "Better Call Saul" i nagrodach Emmy, bez sprawdzania jest się pewnym, że serial i jego aktorzy z pewnością zostali obrzuceni workami nagród przez te wszystkie lata. Tyle że to niestety nie jest prawda. Serialowi nie brakowało nominacji, ale już samych nagród – owszem. Dysproporcja jest tak duża, że w przypadku tak chwalonego serialu aż trudno w nią uwierzyć.

Better Call Saul – ile nominacji do Emmy, ile nagród?

Po tegorocznym rozdaniu nagród Emmy – które obecni na gali i na zdjęciu poniżej Bob Odenkirk i Rhea Seehorn opuścili z pustymi rękoma – fani serialu "Better Call Saul" po raz kolejny poczuli się rozczarowani. Pomimo czterech nominacji (najlepszy serial dramatyczny, najlepszy aktor w serialu dramatycznym – Bob Odenkirk, najlepsza aktorka w serialu dramatycznym – Rhea Seehorn, a także najlepszy scenariusz serialu dramatycznego – Thomas Schnauz za "Plan and Execution") "Better Call Saul" nie dostał żadnej nagrody. Można by powiedzieć: no cóż, taki rok, widać konkurencja była zacięta. Dopóki nie spojrzy się na liczby.

W 2015 roku, czyli po swoim debiucie, serial był nominowany w kategoriach: najlepszy serial dramatyczny, najlepszy aktor w serialu dramatycznym (Bob Odenkirk), najlepszy aktor drugoplanowy w serialu dramatycznym (Jonathan Banks) i najlepszy scenariusz w serialu dramatycznym. Nagrody te zgarnęły: "Gra o tron" (najlepszy serial i scenariusz), Jon Hamm za "Mad Men" (aktor pierwszoplanowy), Peter Dinklage za "Grę o tron" (aktor drugoplanowy ). Wyjątkowo trudny rok? Być może. Ale czy wszystkie kolejne też takie były?

Collider zrobił podsumowanie i od 2015 roku "Better Call Saul" był nominowany m.in. w kategoriach:

  • najlepszy serial dramatyczny w latach 2015–2017, 2019–2020, 2022;
  • najlepszy aktor w serialu dramatycznym w latach 2015–2017, 2019, 2022 (Odenkirk);
  • najlepszy aktor drugoplanowy w serialu dramatycznym w latach 2015–2017 (Banks), 2019–2020 (Banks i Giancarlo Esposito);
  • najlepszy scenariusz w serialu dramatycznym w latach 2015 (Gordon Smith), 2017 (Smith), 2019 (Schnauz i Peter Gould), 2020 (Schnauz i Gould), 2022;
  • najlepsza reżyseria w serialu dramatycznym dla Vince'a Gilligana za "Witness".

Od 2015 roku "Better Call Saul" było w sumie nominowane do Emmy 46 razy, w tym 23 razy w najważniejszych kategoriach, i ani razu nie dostało nagrody. Wikipedia podaje z kolei 48 nominacji i dwie wygrane, przy czym te wygrane to shorty wypuszczane jako dodatek do głównego serialu: "Los Pollos Hermanos Employee Training" i "Better Call Saul: Ethics Training with Kim Wexler", oba w kategorii najlepszy krótkometrażowy serial komediowy lub dramatyczny.

Emmy 2023 – czy Better Call Saul ma jeszcze szansę?

Na szczęście nie wszystko stracone. Dzięki temu że finałowy sezon "Better Call Saul" został rozbity na dwie części, druga część sezonu liczona jest osobno i ma szansę na nominacje i wygrane w 2023 roku. Istnieje szansa, że Akademia Telewizyjna na sam koniec nagrodzi serial, który wielokrotnie nominowała – takie "naprawianie błędów" miewało już miejsce, choćby w przypadku finałowego sezonu "The Americans".

Nie zmienia to jednak faktu, że sam serial był nagradzany na innych galach (Satellite Awards, Saturn Awards, TCA Awards i nie tylko), podczas gdy nagrody Emmy wydają się go nie zauważać. Fani nie szczędzili na Twitterze gorzkich reakcji. Gorzkich słów nie oszczędził też aktor Michael McKean (serialowy Chuck McGill).

Better Call Saul jest dostępne na Netfliksie

REKLAMA