Plakat "Curb Your Enthusiasm" inspiracją w Egipcie

Seriale są inspiracją dla twórców memów, filmowych przeróbek czy parodii. Ale rzadko się zdarza, by były wykorzystywane w brutalnej walce politycznej. Tak jednak stało się w Egipcie.

Generał Abdel Fatah al-Sisi to przywódca wojskowego zamachu stanu w Egipcie. Od czasu obalenia prezydenta Mursiego w kraju trwają krwawe zmagania miedzy Bractwem Muzułmańskim a armią. Na pierwszy rzut oka nie ma to nic wspólnego z serialami. Ale jeden z egipskich magazynów wykorzystał nietypowy motyw w propagandowej wojnie na rzecz al-Sisiego. Inspiracją dla okładki był plakat reklamujący jeden z sezonów znanego serialu komediowego HBO, "Curb Your Enthusiasm".

Jako pierwszy podobieństwo zauważył szef kairskiego biura "New York Timesa" David Kirkpatrick. Napis na okładce "Voice of Egypt" brzmi "Wszyscy jesteśmy Sissim". Szybko zwrócono uwagę, że autorzy tej przeróbki zadbali, aby w tle generała byli tylko mężczyźni. W oryginale twarz Larry'ego Davida mają zarówno mężczyźni jak i kobiety. Jeden z śledzących dziennikarza NYT na Twitterze skomentował to w następujący sposób:

Czasami popkultura łączy się z polityką w bardzo nietypowy sposób.

REKLAMA