"Stranger Things" – tylko ta trójka wie, co stało się z Jedenastką w finale. Czy któreś z nich się wygada?
Jacek Werner
25 czerwca 2026, 14:31
"Stranger Things" dobiegło końca, zostawiając fanom sporo emocji – i temat do dyskusji na lata. Wielu z was nadal zastanawia się, czy Jedenastka przeżyła finał serialu. Okazuje się, że odpowiedź znają jedynie trzy osoby – możecie się domyślić, kto taki.
"Stranger Things" dobiegło końca, zostawiając fanom sporo emocji – i temat do dyskusji na lata. Wielu z was nadal zastanawia się, czy Jedenastka przeżyła finał serialu. Okazuje się, że odpowiedź znają jedynie trzy osoby – możecie się domyślić, kto taki.
Los postaci Millie Bobby Brown to największa wątpliwość, jaką poniósł z sobą finał "Stranger Things". Głos w sprawie zabrała już większość głównej obsady – ostatnio m.in. David Harbour wyjaśnił, czy Jedenastka przeżyła – ale były to tylko spekulacje. Prawdę zna tylko ta trójka.
Stranger Things – co stało się z Jedenastką?
Przypomnijmy, że w finale "Stranger Things" los Jedenastki pozostał intencjonalnie niejednoznaczny i fani do dziś debatują, czy przeżyła ona ostatni odcinek. To powiedziawszy, odpowiedź na temat jej losu rzeczywiście istnieje, lecz znają ją tylko trzy osoby. Jedną z nich jest Millie Bobby Brown, a dwiema pozostałymi – oczywiście sami twórcy serialu, bracia Dufferowie. W wywiadzie dla podcastu "Happy Sad Confused" opowiedziała o tym właśnie ekranowa Jedenastka.
— [Dufferowie] powiedzieli mi: "Nikomu nie mów". Złożyliśmy sekretną przysięgę. Nikt inny nie wie. Tylko nasza trójka. To czy coś z tą informacją zrobimy, zależy tylko od nich – tłumaczyła Brown (za Variety)

A czy braterski duet za serialem może rozważyć odpowiedzenie na zagadkę w formie, powiedzmy, kontynuacji "Stranger Things"? Prawdy o potencjalnej ekranowej śmierci Jedenastki nie dowiemy się zbyt prędko. Jakiś czas temu Dufferowie przyznali, że póki co sekret zostanie podtrzymany, niemniej jeśli zainteresowanie serialem utrzyma się przez lata po emisji, to z chęcią ujawnią, co stało się z bohaterką graną przez Brown.
— Jeśli za 20 lat będziemy rozmawiać o "Stranger Things", a mam nadzieję, że tak będzie. Mam nadzieję, że ludzie nadal będą się tym interesować. Byłoby wspaniale. Tak, wtedy opowiemy wam o wszystkim. Za 20 lat – wyjawili wówczas twórcy "Stranger Things".
Przypomnijmy, że w finale "Stranger Things" Jedenastka poświęciła się dla ratowania innych i zdecydowała się zostać po Drugiej Stronie. W ostatniej scenie z jej udziałem obserwowaliśmy, jak oddzieliła się od swoich przyjaciół, by położyć kres wojskowym eksperymentom na nadprzyrodzonych dzieciach.
Swoją drogą, jeśli podążacie za działaniami braci Dufferów po "Stranger Things", to zapewne byliście mocno rozczarowani, co stało się z ostatnim serialem, pod którym podpisali się jako producenci. Co stało się z "The Boroughs" – czemu nie będzie sezonu 2?