15 najgorszych matek, które znamy z seriali

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Betty Francis (January Jones) - "Mad Men"


Nikodem Pankowiak: Matka, która zaniedbuje własne dzieci. Owszem, szykuje im posiłki i wysyła je do szkoły, ale to właściwie tyle. Emocjonalnie niedostępna, wyniosła, surowa – określenia można byłoby mnożyć i raczej żadne z nich nie czyni z niej dobrej matki. Oczywiście zdarzają się przebłyski, ale o Betty można powiedzieć, że nie jest matką, ona nią tylko bywa.

Marta Wawrzyn: Postać Betty najdobitniej pokazuje, jakim koszmarem było perfekcyjne w założeniu amerykańskie społeczeństwo, stworzone po II wojnie światowej - społeczeństwo, gdzie kobiety i mężczyźni mieli jasno określone role, poza które nie wypadało wychodzić. Betty to fatalna matka, zdarza jej się na dzieci krzyczeć, wpędzać je w poczucie winy, a nawet bić i dręczyć. Nic dziwnego, że Sally ucieka do szkoły z internatem i w rozmowach z koleżankami życzy swojej matce śmierci, a Bobby, z braku możliwości ucieczki, ciągle cierpi na bóle brzucha.

Za nic w świecie nie chciałabym takiej matki, ale oceniając ją trzeba mieć na uwadze, że to szalenie nieszczęśliwa kobieta, która nie spełnia się jako kura domowa, a jednocześnie nie ma żadnego pola manewru. Jak wiele amerykańskich żon idealnych z lat 50. i 60.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
REKLAMA