Kit tygodnia: "Newsroom"

"Newsroom" (Fot. HBO)

"Newsroom" (Fot. HBO)

Przez większość finałowego sezonu "Newsroomu" milczeliśmy, ale dalej już milczeć się nie da. Sorkin zafundował nam odcinek wypełniony kiczem i wyjątkowo nachalnym dydaktyzmem. I zarobił kit tygodnia.

"Newsroom" (3x04 - "Contempt")

To ostatni sezon "Newsroomu" i zaczyna to być widoczne. Sorkin zawsze traktował ten serial jako sposób na prezentację swoich poglądów dotyczących dziennikarstwa. W czwartym odcinku nachalny dydaktyzm wszedł na nowy, bezprecedensowy poziom. Już nie ma złudzeń, że postacie są czymś więcej niż tylko narzędziami do wygłaszania poglądów o mediach. Najlepiej widać to po tym, jak zachowują się Jim i Hallie. Ich związek rozpada się - w toksyczny sposób - na tle sporów o przyszłość mediów, tych tradycyjnych i internetowych. Tak właśnie Sorkin traktuje postacie, które (jak Jima) rozwijał od lat.

Nie jest lepiej także w innych wątkach. Will trafia do więzienia za to, że nie chce wyjawić źródła tajnych dokumentów, które uzyskała redakcja "News Night" od kogoś umiejscowionego w aparacie bezpieczeństwa USA. Wcześniej jednak - w kiczowatej do granic scenie - żeni się z MacKenzie McHale.

"Newsroom" od dawna nie był zwykłym serialem, ale dopiero teraz widać to tak wyraźnie. Biorąc pod uwagę, że to jeszcze nie koniec - zostały jeszcze dwa odcinki - Sorkin może pożegnać się z telewizją w przykry w kontekście całej jego kariery sposób.