Jakie seriale najchętniej oglądają polscy internauci?

"Gra o tron" (Fot. HBO)

"Gra o tron" (Fot. HBO)

Ilu Polaków widziało "House of Cards"? Które seriale są jeszcze popularniejsze od kultowej w wielu kręgach produkcji Netfliksa? "Gazeta Wyborcza" odpowiada na te pytania - no, przynajmniej częściowo.

Na Serialowej nie od dziś poszukujemy odpowiedzi na pytanie, jakie właściwie zagraniczne seriale najbardziej lubią Polacy. Sprawa niestety nie jest taka prosta - w USA wystarczy popatrzeć na wyniki oglądalności największych stacji, u nas oglądalność seriali ma niezbyt wiele wspólnego z oglądalnością "Homeland" w TVP czy "Breaking Bad" w Polsacie. A i oglądalność "Gry o tron" w poniedziałkowe wieczory w HBO pewnie ma się nijak do "prawdziwej" oglądalności serialu w Polsce.

Jak to wszystko policzyć, skoro tak wielu młodych Polaków, którzy lubią być ze wszystkim na bieżąco, zwyczajnie seriale ściąga? Próbę podjęła "Gazeta Wyborcza" z pomocą domu mediowego MEC, który przeprowadził badanie na ten temat. Najważniejsza liczba z tego badania to 56% - tylu respondentów oznajmiło, że nigdy nie płaci za oglądanie programów w internecie.

Co by się zgadzało - o ile wątpię, aby ktokolwiek podpisał umowę z nc+ tylko dlatego, że w ofercie VoD pojawił się 3. sezon "House of Cards", o tyle widać, że zainteresowanie tym serialem za darmo było ogromne wśród abonentów. Pisze o tym Spider's Web, wysnuwając z tego wniosek, że Polacy są już gotowi na Netfliksa. I coś w tym prawdopodobnie jest - każdy chyba woli oglądać seriale legalnie na wygodnym playerze niż je ściągać. Problemem są wysokie ceny VoD w Polsce i oferta, którą trudno nazwać bogatą.

Wróćmy jednak do badania MEC, które odpowiada na pytanie, jakie są ulubione seriale polskich internautów. Po pierwsze, "Gra o tron" (którą ogląda 32% badanych), po drugie, "Rodzina Borgiów" (16,7%) i po trzecie - "Detektyw" (12,1%). Znajomość "House of Cards" zadeklarowało tylko 9% badanych, co i tak daje jakieś 1,6 mln widzów.

Czy te liczby odzwierciedlają rzeczywistość? Nieco mnie dziwi obecność Borgiów, choć rzeczywiście kilka lat temu był to chętnie oglądany serial. Nie dziwi mnie za to ani "Gra o tron", ani "Detektyw". W zeszłym roku to właśnie te dwa tytuły były najpopularniejsze na Serialowej - te dwa i "The Walking Dead". Z kolei "House of Cards", choć ma wielu fanów wśród naszych znajomych na Twitterze, nie osiągnął nigdy na Serialowej takiej popularności jak choćby "Żona idealna". Odnoszę też wrażenie, że prawie wszyscy nasi czytelnicy zdążyli już obejrzeć "Breaking Bad", choć większość włączyła się w ostatnich sezonach.

O ile więc cieszę się, że ktoś spróbował odpowiedzieć na pytanie, jakie seriale oglądają ci Polacy, którzy specjalnie nie cenią "M jak miłość" ani "Klanu", wydaje mi się, że z takiego badania można by wycisnąć trochę więcej, niż udało się tym razem.